YHT‘ler (Yüksek Hızlı Tren) gerçekten taşımacılık anlamında çok etkililer. Şu anki hızları 250 km. Ancak bu hız yetersiz. Yakın bir zamanda bunların daha da hızlanması gerekiyor. 400-500 km hıza çıkarıldığında çok ciddi bir ulaşım kaynağı haline gelecek, hatta uçakların yolcu sayısını bile etkileyecektir.

YHT Turkuaz renk

Yakın zamanda istanbul-Ankara hattı açılacak. Bunun için de devlet demir yolları internet sitesinde trenlerin rengiyle ilgili bir anket yapıldı. Anket sonucu bakan Binali Yıldırım‘ı şaşırttı. Öyle ki bakan: “kırmızı-beyaz bekliyordum ancak vatandaş Turkuaz’ı seçti” dedi. Bence de Turkuaz daha çok yakışmış.

YHT ne renk olsun anketi

Ücret konusunda da yüksek fiyatlar olmayacak. Gayet makul fiyatlar olacak denildi. Şu an konya-ankara arası hızlı tren fiyatı indirimsiz tam: 25TL. Öğrenci, öğretmen, gazi, yaşlı, çocuk, asker… felan iseniz daha da indirimli seyahat var. İstanbul-Ankara fiyatı da sanıyorum 40TL civarında olur. Bu benim tahminim. :) Kullanmış biri olarak kesinlikle tavsiye ederim, ama dediğim gibi daha da hızlanması şart!!