Apple cihaz kullanıcları için bazı ufak tüyolarla cihazlarını hızlandırabilirler. iOS işletim sistemi bulunan iPhone veya iPad’inizin yavaşladığından şikayetçiyseniz bir de yazımıdaki metodları deneyin.

iphone ipad hızlandırma

Cihazınız neden yavaşlar öncelikle bundan bahsedelim. Bazen yüklediğiniz bir uygulamadan, bazen yükleyip kaldırdığınız uygulamaların kalıntılarından, bazen yüklü uygulama çokluğundan, bazen hafızanın dolmasına az kaldığından, bazen zararlı bir virüsten… dolayı cihazınız yavaşlayabilir. Bu saydığımız nedenler aslında tüm teknolojik cihazlar için geçerli. Çünkü hepsi temelde donanım ve üzerindeki işlevselliği sağlayan yazılımla çalışır. Bunların çalışma prensipleri de tipik olarak benzerlik gösterdiğinden bu tür işlemlerden dolayı yavaşladığını tahmin etmek yanlış olmaz.

Şimdi bu adımları deneyebilirsiniz.

  • Temizlik: Mutlaka kullanmadığınız uygulamalar veya fotoğraflar vardır. Bunları cihazınızdan silerek hem boş alanın çoğalmasını hem de rahatlamasının sağlayabilirsiniz. Ara sıra cihazınızda temizlik yapmak hızlanmada en iyi çözümlerden biridir.
    Cihazınızın hafızasına dair bilgileri Ayarlar > Genel > Kullanım adımlarını izleyerek öğrenebilirsiniz. Bu sayede hangi uygulama ne kadar yer kaplıyor gibi bilgilere de sahip olabilirsiniz.
  • PhoneClean: Bazılarını menüleri kullanarak temizlemeniz mümkün olmaz. Cache (ön bellek) birikmeleri gibi çöpleri de temizlemeniz cihazınıza nefes aldıracaktır. Zaman içerisinde birçok uygulama kurup kaldırıyorsunuz. Bunlar cihazınızda mutlak bazı izler/çöpler bırakır. Zamanla çöpler birikip çoğalır ve cihazınızı yavaşlatabilir. Bu tür şeyler temizlemek için başarılı uygulamalar vardır. Bunlardan birisi de PhoneClean uygulamasıdır.
  • Kullanmadığınız özellikleri kapatın (Spotlight arama): Cihazlarımız birçoğumuz için fazla özelliğe sahiptir. Bu özelliklerin birçoğu arka planda çalışabilir. Kullandıklarınıza sözümüz yok ancak kullanmadığınız özellikler de bunlara dahildir. Örneğin Spotligt arama’yı kaç kez kullandınız. Yani bu tarz özellikleri kullanmadığımız zamanlar kapatarak cihazımızı hızlandırabilmemiz mümkün. Spotlight’ı; Ayarlar > Genel > Spotlight Araması yönergesini izleyerek kapatabilirsiniz.