Apple Touch ID sistemiyle iPhone’lara parmak izi okuma sistemi getirdi. Peki bununla iyi mi yaptı, kötü mü yaptı? Bu konuda birçok teknolojist farklı yaklaşımlar, yorumlar sergiliyor.

Touch ID nedir: iPhone 5S ile birlikte gelen ve home tuşunun altına gizlenen parmak izi okuma sistemi.
Bu teknolojide birkaç sistemsel güvenlik açığı bulundu. Ancak bu güvensiz olduğu anlamına gelmemeli. Çünkü bu tarz açıklar zamanla kapatılacak ve daha stabil bir kullanım imkanı sunacaktır. Hali hazırda en çok güvenilen sistemlerden birisidir parmak izi okuyucu.

iphone touch id parmak izi okuyucu

Peki parmak izi okuyucu telefonlarımıza gerekli midir?
Elbette gereklidir. Çünkü mobil cihazlarımız, telefonlarımız hayatımızda önemli bir yer tutuyor. Birçok ödeme işlemlerinde mobilden destek almaya başladık. Bu güvenlik desteği de giderek artmakta. O halde bu cihazlarımızın kendi güvenliği de önem arzediyor. Bu yüzden de parmak izi okuma sistem Touch ID gayet yerinde bir teknoloji.

Yakın zamanda diğer mobil cihazlarda da görmeye başlayacağız. Hatta gün gelecek bütün telefonlarda bu tarz bir parmak izi okuyucu bulunacak. Tabi yerine daha güvenli bir sistem bulunursa elbette o teknolojiden faydalanılacaktır. Şimdilik çok geçerli bir güvenlik sistemi…