Gelen her haberi artık Apple’ın yeni iPhone modeli için bir işaret olarak yorumlamak mümkün. Bu kez işareti veren Apple’ın Asya’daki en büyük tedarikçisi konumunda bulunan Faxconn firmasından geldi. Faxconn Mart ayının son haftasından bu yana haftada 10.000 işçi almakta.

foxconn_workers

Firma Apple’ın Asya’daki en büyük tedarikçisi ve uzun süredir işçi alımı yapmadığından Apple satışlarının da bundan etkileneceği hatta firmanın zor durumda olduğu söyleniyordu. Fakat gelen haberler Foxconn’un, durgun geçen yılbaşı sonrası dönemin geride kalmasıyla birlikte yeni işçi alımına başladığını gösteriyor. . Çin’deki  Zhengzhou’da bulunan en büyük tesisine, Mart ayının son haftasından beri haftada 10.000 işçi aldığı gelen haberler arasında. Foxconn’un istihdam oranlarını elektronik piyasasında görülen dalgalanmalarla uyumlu olarak ayarlayan bir firma. Bu yeni işçi alımlarının en büyük sebebi olarak da aslında iPhone yni modeli gösterilmiyor. Fakat firmanın yeni iPhone üretimine hazırlandığı haberini veren Wall Street Journal, haberinin kaynağı olarak bir Foxconn yetkilisini gösteriyor. Yetkilinin üretim planları içerisinde olduğu söylenmekte ve yeni iPhone’un üretimine yılın ikinci çeyreği, belki de içinde bulunduğumuz ay başlanabileceği söyleniyor.

iPhone ve iPad satışlarındaki gerileme Faxconn firmasının gelirlerinde de düşüş yaşanmasına neden olmuştu.Firma yeni iPhone sayesinde üretimini ve gelirlerini arttırmayı planlıyor. Elbette gelirlere etkisi Mayıs ayından itibaren olacaktır.