Apple ürünleri hem yazılım olarak hem de donanım olarak güvenilir olma özellikleri nedeni ile tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar da bu durumu kanıtlıyor. Şirketlerin büyük bir bölümünü kurumsal kullanım için Apple ürünleri ile işlerini sürdürmeyi tercih ediyor.

malware

Mobil cihazlar içerisinde Apple ürünlerinin güvenilirliği şirketlerin kullanımında da farkını araştırmalar ile gösteriyor. Şirketlerin mobil cihaz tercihi Apple. Mobil platformda özellikle şirketler için güvenirlik daha da önem kazanıyor. Araştırmada büyük ve küçük ölçekli şirketlerin %58’inin Apple’ı tercih edildiği ortaya çıkmış durumda. Aslında araştırma şirketler neden Android veya diğer mobil platformları tercih etmediği konusunda da bilgiler veriyor. Android platform malware yani kötücül yazılımların artış her geçen gün daha çok ön plana çıkan haberlerle kullanıcılara ulaşıyor. Şirketler, mobil cihazlar üzerinden banka hesapları gibi  finansal içerikli işlemleri gerçekleştiriyor. Bu durumda Android platformu şirketler için gerçekten büyük bir risk oluşturabiliyor.

Ayrıca Android platformda zararlı yazılımlar rehberinizdeki kişilere, mobil konumlarınıza ve SMS gibi mobil hizmetlerinizi karşı tarafa sizin izniniz olmadan aktardığından sıkıntılar olabiliyor. Bu durumun şirketler için önemli bir imaj kaybı olacağı aşikar. Android için de her geçen gün güvenlik yazılımları gibi çözümler ortaya çıksa da 3.parti uygulamalarıyla uğraşmak istemeyen şirketler iOS platformunu işlemlerini yürütebilmek için tercih ediyor.