Teknoloji patentleri konusunda bir paten haberi çıkıyorsa bu haberde Apple adının geçmemesi artık pek mümkün olmuyor. Bu sefer Apple oldukça büyük bir satın almaya imza atarak haber oldu. Kendisi yeni patent başvurusu yapmasa da Apple, farklı firmaların patentlerini satın alarak haber olmayı başarıyor. İçerisinde Palm, Bell Communications Research ve Geoworks teknolojilerinin yer aldığı 10 milyon dolar değeri olduğu söylenen patenti Access’ten satın aldı.

Apple Güvenlik

Access aynı zamanda bir zamanlar Mac OS 9’un yerine geçmeyi amaçlayan BeOS’un patentlerine de sahip durumda. Elbette şirketin elinde farklı şirketlerin patentlerini de bulunduğu bilinmekte. Palm, Hp tarafından satın alınmış ama zaman içerisinde yok olmaktan kurtulamamıştı. Mobil işletim sistemi webOS ilk zamanlar HP’nin tabletlerinde kullanılmıştı ama umut vaat etse de bu tabletler tüketici tarafından beğenilmemişti.

Apple’ın her zamanki gibi haber ile ilgili bir açıklaması yok. Sanırım sözkonusu patentleri neden lisansladığına dair bilgi ancak yeni teknolojiler ortaya çıktığında haberimiz olacak. Apple ilk amaç olarak sanırım, kendisini rakiplerinin açacağı davalardan koruma isteği nedeni ile bu tarz patent alımları yoluna gidiyor.