Apple iOS platformu için birçok firma ile ortaklık planlıyor. Amacı iOS hizmetlerini daha iyi sunmak için yaygınlaştırmak. Bu kez görüştüğü firma internet devlerinden Yahoo.

Apple Yahoo

Haberi veren Wall Street Joural gazetesi. Habere göre, Apple ve Yahoo, iOS üzerindeki ortaklığı geliştirip büyütmek amacıyla görüşmelere başlamışlar. Yahoo’nun internet hizmetlerinde iOS daha etkin bir şekilde kullanmak Apple’ın yeni hedefleri arasında gibi görünüyor. iOS’in hava durumu ve menkul değerler uygulamaları zaten şu anda da Yahoo servislerinde yer alıyor ve kullanılıyor. Siri uygulaması da, maç sonuçları için Yahoo tarafından destekleniyor. Görüşmelerde amaçlanan bu uygulama sayısını artırmak. Görüşmeler sonrasında Yahoo servislerinde iOS’un dikkat çekici uygulamaları hazırlanacak gibi görünüyor. Görüşmelerde bu uygulamaların Yahoo ile bir şekilde nasıl entegre edilebileceği üzerinde duruluyor. Yahoo’nun haber, spor ve finans içerikleri Apple tarafından iOS uygulamalarında faydalanabilecek servisler gibi duruyor. Bu içeriklerin Siri’ye entegre edilebilir. Bu amaçla düzenleme çalışmaları yapıldığı sanılıyor.

Wall Street Joural gazetesi  haberine göre Apple ve Yahoo arasındaki bir diğer görüşme konusu arama sonuçları için yapılıyor. Yahoo Safari’ye arama sonuçları sağlamak istiyor. Fakat Apple’ın Google ile uzun süreli bir varsayılan arama motoru anlaşması bulunduğu da bir gerçek. Apple ve Yahoo’nun yakın zamanda anlaşmaya varması beklenmiyor.