Rekabet sadece mobil cihazlarda değil farklı platformlar için geliştirilen uygulamalar için de var. Ücretsiz uygulamalar tabii ki kullanıcılar için var ama ücretli uygulama pazarı da geliştiriciler için önemli bir gelir ortamı oluşturuyor. 2013 yılının ilk çeyreğinde Android uygulamalar iOS’a göre daha fazla indirilmiş ama uygulama gelirlerine bakıldığında Apple gelirleri daha fazla.

Android iOS

Rakmalar sanırım sonucu ortaya daha iyi yansıtıyor. İndirilen uygulama da %51 ile Google PlayStore önde. Ancak gelirde Apple uygulama satışı gelirlerinin %74’ine sahip olarak oldukça yüksek bir gelir yakalamış durumda. AppStore ve Google PlayStore elbette en büyük marketler ama şimdilik yarışta uzak kalan Microsoft ve Blackberry yeni yeni gelişmeler gösteriyor. Uygulama pazarı için büyümede en yüksek ülkeler; Endonezya, Güney Afrika ve Brezilya gibi ülkeler.

Görünen o ki; her uygulama indirilmi gelire dönüşmüyor. 2013 ilk çeyreğinde Google, Apple, BlackBerry ve Windows platformlarından toplam 13.4 milyar uygulama indirilmiş ve 2.2 milyar dolar gelir sağlanmış durumda. Bu rakam bile sanırım uygulama geliştiricilerin iştahını kabartmak için yeterli görünüyor. Pazarın büyümeye başlaması ile bu pasta çok daha genişleyecek gibi görünmekte.