Apple o kadar paten davası ile uğraşmak durumunda kalıyor ki bazen bizler haberlerine yetişmek konusunda sıkıntılar yaşıyoruz. Teknolojiyi geliştirmek adına yaptığı başvurularla lider olma özelliğini daha uzun yıllar koruyacağı görülüyor. Ancak her zaman bu patent başvuruları istediği gibi sonuçlanmayabiliyor. İşte onlardan birinde kötü haber Almanya’da geldi. Kilit açmak için kaydırma patentinin Apple firmasına ait olduğu yönündeki iddia Alman Mahkemesi tarafından reddedildi ve patent geçersiz kılındı.

Apple Samsung Mahkeme

Apple, Almanya’da Samsung ve Motorola firmalarının söz konusu patenti ihlal ettiğini ve bu patentin kendisine ait olduğunu söyleyip mahkemeye başvurarak iki şirket için satış yasağı talep etmişti. Almanya Federal patent mahkemesi Bundespatentgericht tarafından verilen bu kararla söz konusu patentten fazlasıyla etkilenen Motorola ve Samsung rahatlamış ve büyük bir zafer elde etmiş oldu.

Motorola Android Gingerbread işletim sistemli çok sayıda cihazında, Samsung’da aralarında Galaxy Nexus’un da bulunduğu Android 4.0 ve üstü bir çok cihazda kilit açmak için kaydırma özelliğine benzer bir özellik kullanıyor. Daha önce Motorola’ya yönelik suçlamaları kabul edilmiş ve bazı Motorola telefonlara sürekli satış yasağı konulmuştu. Ancak mahkeme bu kez söz konusu patent için Apple firmasını pek dikkate almayarak bu teknolojini pazarda yer alan bir çok akıllı telefon modelinde benzer bir kilit açmak için kaydırma özelliği bulunduğunu belirterek talebini reddetti.