Phone kelimesi ile tablet kelimesinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan Phablet aslında akıllı telefon ve tableti bir araya getirmeyi amaçlayan cihazlara verilen bir isim. Dev ekranlarıyla ilgi çeken bu cihazlar sanıldığı kadar popüler mi acaba? İşte size fikir verebilecek bir araştırma sonucu.

Phablet

Mobil cihaz pazarındaki müthiş rekabet üreticileri model çeşitliliği ile farklı modeler üretmeye yol açtı. 2.5 inç’ten 6.9 inç’e kadar farklı ekran boyutlarında akıllı telefon bulmak mümkün. 5 inç ve 6.9 inç arasında bir ekran büyüklüğü aslında tablet ve akıllı telefon karışımı bir ürün olduğu için “phablet” olarak isimlendirilip yeni bir sınıf olarak karşımıza çıkıyor. İşte size bu sınıfın bir kaç modeli : Samsung’un Galaxy Note ve Note 2 modeli, LG Optimus G Pro ve Huawei Ascend Mate.

Boyutları nedeniyle Phablet sınıfı cihazlar ilgi çekse de Bloomberg’in yayınladığı rapor aslında bu cihazların payının pazarda çok küçük olduğunu göstermekte. Mobil analiz şirketi Flurry bir çalışma yapmış ve dünya çapındaki en popüler 200 telefonu bu çalışmada dikkate almış. tespit etti. Listede yer alan “Phablet” diyebileceğimiz cihazlar toplamın sadece yüzde 2’sini oluşturduğu görülüyor.

Oranlar şöyle sıralanıyor. iPhone 5 ve Galaxy S3’ünde içinde yer aldığı 3.5 inç ve 4.9 inç arası ekran büyüklüğüne sahip akıllı telefon yüzde 69. 3.5 inç’ten daha küçük ekranlı akıllı telefonlar ise yüzde 16. Görünen o ki henüz “Phablet” cihazlar için emekleme dönemi geçilmedi.