Cep telefonlarının en önemli sıkıntılarından biri hafıza kapasiteleridir. Video, fotoğraf gibi görsel öğeleri kaydetmeye çalışırken yetersiz hafıza ile karşılaşmak çoğu kez canımızın  sıkılmasına neden olmaktadır. MicroSD kartlar elbette bu duruma bir nebze olsun care üretmekte. Fakat hafızası MicroSD kartlarla dahi arttırılamayan modeller mevcut. İşte bu cihazlar için yeni bir aparat geliştirildi.

MicroSD Kart Adaptörü

Son dönemde piyasaya çıkan bir çok model Android cihazda MicroSD yuvası bulunmuyor. HTC One, Nexus 7, Nexus 10, gibi modeler bu cihazlara örnek. Yotube videosu indireceksiniz, kamera ile video çektiniz. Bütün bunlar için ek depolama alanına ihtiyaç duyacaksınız. USB bellek gibi hafıza depolama araçlarını OTG kablo yardımı ile farklı uygulamaları kullanarak cep telefonunuza bağlayıp ek depolama alanı elde edebiliyoruz. Fakat artık bu tarz bir şeyle uğraşmamıza gerek kalmayacak gibi görünüyor.

Kickstarter üzerinden başlatılan Mini MicroSD okuyucu projesi sadece bir aparat yardımıyla MicroSD kartınızı cihazınıza bağlayabilmenize izin verecek gibi görünüyor. Hem de ek bir uygulamaya gerek kalmadan bu işlem gerçekleşecek gibi. Adaptörün içerisinde yazılım ek bir uygulama olmasına gerek bırakmıyor. Bu yazılım direk hafıza kartının görülmesini sağlıyor.

Yapımcı projesi için 5.000 dolara ihtiyacı olduğunu belirtmiş ve 2 gün gibi kısa bir sürede 14.296 dolar bağış toplamış. Okuyucu USB portu üzerinden Android cihaza bağlanıyor. 32GB’a kadar microSDHC desteği ve 64GB’a kadar da microSDXC desteği sunuyor.

Aparatın şu an için aşağıdaki cihaz modellerini destekliyor :

Samsung Galaxy S2, S3, Note, Note 2

Motorola RAZR M, RAZR HD, RAZR MAXX HD

HTC One X+, Evo 4G LTE (Sprint), DROID DNA

Samsung Galaxy Nexus, Google Nexus 7 & Nexus 10

Nook Color, Kindle Fire

Mini MicroSD okuyucu çalıştırmak için yapmanız gereken tek şey MicroSD kartınızı adaptöre yerleştirmek ve sonra Android cihazınıza bağlamak. Cihazınız Mini MicroSD okuyucuyu destekliyorsa, otomatik olarak cihazınız MicroSD kartınızı görecek v eek bir depolama alanına sahip olacaksınız.