Android ve iOS akıllı telefonlar için elbette kullanıcı sayısı ve tercih sebebi ile oldukça önde. Windows işletim sistemi sahibi cihazlar da yavaş yavaş pazarda yer bulmaya başlıyor. Ancak Çin pazarında yeni bir rakip göründü. Çinli öğretmen ve girişimci Luo Yonghao tarafından geçen Nisan yı itibarıyla geliştirilmeye başlanan ve biraz gecikmeli olsa da kullanıcılara tanıtıldı. Yeni mobil işletim sistemimizin adı : Smartisan OS .

Smartisan OS

Tanıtımı üç saate yakın süren yeni mobil işletim sistemi, görseller, işlevler ve “insancıllaştırma” olmak üzere üç ana bölüme ayrılıyor. iOS’un kare simge stili ve ızgara düzeni, daha farklı, deforme bir biçime sokulmuş. Hoş bir arayüze sahip olan Smartisan OS’ta şu an itibariyle 200-300 uygulamanın simgesi bulunuyor.

Tanıtımda öne çıkan bazı öellikler şöyle:

Daha küçük bir ızgara, koyu bir arka plan ve etiketsiz simgelerden oluşan bir launcher .

4×3’lük bir ızgara. (Geliştiricisine çoğu kullanıcı günde 12’den fazla simgeyi kullanmıyor ve fazlası gereksiz)

Herhangi bir duvar kağıdı seçeneği yok.

Simgelerin altında herhangi bir metin görüntülenmiyor, ancak sistem ayarlarından değiştirilip ve simge etiketlerinin görünmesi sağlanabilir.

Aslında Smartisan OS’ın küçük detaylara önem vermiş ve saydıklarımız dışında çok sayıda özelliği var. İlk başta herkese açık beta’nın Galaxy S2 dahil belirli cihazlar için 15 Haziran’da sunulacağını söyleniyor. Bakalım dev rakiplerine karşı ne kadar başarılı olacak.