Cep telefonu operatörleri sanırım biraz daha kızdıracak bu haber. Çünkü Facebook Messenger artık ülkemiz için de ücretsiz sesli konuşma hizmetini başlattı. Geçtiğimiz ay içerisinde önce Amerika ve Kanada daha sonra da İngiltere için pilot olarak hizmete sunulan Facebook Messenger hizmetinden artık ülkemizdeki Facebook Messenger kullanıcıları da faydalanabilirler.

Facebook Messenger

Yapmanız gereken oldukça basit aslında. Facebook Messenger ve ya Facebook uygulamanız üzerinden Wi-Fi bağlantısı ile arkadaşlarınızı arayıp ücretsiz olarak sesli görüşme yapmak. Elbette görüşme için bazı ayarlamalar gerekiyor. Uygulamada arkadaşınızla mesaj sayfanıza geldiğinizde sağ üstte bulunan “i” butonun basmalısınız. “İletişim Bilgileri” sayfasına yeni bir “Ücrtsiz Arama” butonu eklenmiş. Bu buton vasıtası ile yeni sesli konuşma özelliğinden faydalanabiliyorsunuz.

Özellik, şimdilik sadece Wi-Fi üzerinden kullanılabiliyor. Ancak ses kalitesi gayet iyi. Sesli ve ücretsiz konuşma yapıyorsunuz bu en büyük artı. Göze çarpan eksiklik ise uygulamada değilken arama geldiğinde sizi sadece bildirim ile uyarması normal bir arama ekranı açmaması olarak görülebilir. Uygulamayı açmadan arama ekranına ulaşmanız mümkün olmuyor.

Kullanıcılar için oldukça iyi olacak gibi görünen uygulama kesinlikle maliyetlerimizi düşürecek. Ama bakalım benzer yapıda hizmet veren Viber gibi uygulamalar ile operatörler bu gelişme karşısında neler yapacaklar?