Google tarafından 2009 yılında mobil platformlar için geliştirilen Android İşletim sisteminin kullanıcı kitlesi her geçen gün hızlı bir şekilde artıyor. Günümüzde her beş akıllı telefonun dördü Android işletim sistemini kullanıyor ve sadece telefon değil tablet bilgisayar,  televizyon ve  mini masaüstü bilgisayarlarda bile Android işletim sistemi kullanılmaya başlandı. Tabi ki Android işletim sisteminin en cezbedici özelliği; Google Play sayesinde Android kullanıcıları binlerce uygulamaya ücretli ve ücretsiz olarak erişebiliyor.Büyük kullanıcı kitlesine sahip olması uygulama geliştiricileri için büyük bir fırsat oluyor.

Android işletim sisteminin açık kaynaklı bir yazılım olması uygulama geliştirmeyi dahada basitleştiriyor günümüzde her kişi Android için uygulama geliştirebilir. Ülkemizdeki yazılımcılarda bu fırsattan yararlanıyor. Günümüzde Türk yazarlar tarafından yazılmış Android geliştirme kitapları mevcut.

Google hem yazılım geliştiricilerinin hemde finansal açıdan Google’nin kazançlarını Google Play sayesinde sağlıyor.’.APK’ biçiminde geliştirilen uygulamalar Google tarafından 25$ ücret karşılığı uygulama marketine ekleniyor.

Uygulama geliştiricileri bu adresden Google Play’de uygulama yayınlayabilirler.

Google’un Uygulama Marketi Hakkında Düşünceleri;

Google Play Uygulama Yukleme

Google Play Uygulama Yükleme Adımları