Kısaltmaları bir çok teknolojik terimde görmek mümkün. QR bu kısaltmalardan biri aslında. Quick Response yani Çabuk Tepki ifadesinin baş harfleri. Mobil cihaz kullanıyorsanız bu kısaltma ifade ile öyle veya böyle tanışacaksınız demektir. QR kodu mobil cihazınızdan kamerası vasıtası ile okutabileceğiniz bir barkod olarak açıklamak mümkün.

QR kodu görüntü olarak genellikle kare şeklinde, beyaz arka plan üzerine siyah motiflerle oluşuyor. Mobil cihazınızla kaydedilen kaydedilen QR kodu görseli, çözümlenerek kullanıcıyı internet adresine, e-mail adresine, telefon numarasına, iletişim bilgilerine, SMS veya MMS’ye veya coğrafi konum bilgisine yönlendiriyor. Mobil cihazınızın kamerası aynen marketten aldığınız ürünlerin barkodunun okunması gibi aynı mantıkla QR kodunuzu okur. Kod okunarak içeriğe erişim sağlanıyor.

QR Kodu

Bu kod yaygın olarak basılı yayınlarda karşımıza çıkıyor ama farklı kullanım yerleri de yok değil. Örneğin bir uygulama indirme isteği için, bir dergi içeriğini görmek için,  vb. Uygulamalarda bu kod karşınıza çıkabilir. İhtiyacımız olan şey mobil cihazımıza QR kod okuyucusu yüklemek.

Aşağıda Android ve iOS sistemler için bir kaç QR kod okuyucu uygulama adresleri veriyoruz.

Android için QR kod okuyucu:

https://play.google.com/store/apps/details?id=la.droid.qr&hl=en

https://play.google.com/store/apps/details?id=appinventor.ai_progetto2003.SCAN&hl=en

IOS için QR kod okuyucu:

http://itunes.apple.com/us/app/qr-code-reader-and-scanner/id388175979?mt=8

http://itunes.apple.com/us/app/qr-reader-for-iphone/id368494609?mt=8