Mobil cihazlarda sanırım Apple’ı diğerlerinden ayıran en önemli özelliklerin başında güvenlik geliyor. Hem cihazlar hem işletim sistemi iOS rakiplerine göre güvenlik testlerinde önde. Bunun yanında uygulama mağazası AppStore üzerindeki uygulamalar da oldukça güvenilir. Apple bu güvenliği biraz daha arttırmak niyetinde. Bu amaçla uygulama geliştiricilere uyarı yaptı. Bu uyarıya göre 1 Mayıs tarihinden itibaren uygulamalardan cihaz bilgilerine erişimi sonlandıracak. AppStore üzerinde cihaz bilgisine erişen uygulamalarda belirtilen tarihten itibaren kaldırılacak.

Apple Güvenlik

AppStore 2008 yılından beri birçok uygulamaya ev sahipliği yapmakta ve güvenilirliğini kanıtladı. Mağazada yer alan uygulamalardan bazıları UDIS adı verilen iOS işletim sistemini kullanan cihazların kimlik bilgilerine erişebiliyordu. UDID bilgisinin yaptığı ise uygulama geliştiricilerin kişiye özel banner veya reklam göstermesi aslında. Uygulamalar geliştikçe yaşanan ihlaller de artmaya başlayınca Apple önlem almayı seçti ve 1 Mayıs itibarıyla UDID bilgisine erişmeye çalışan uygulamalara artık izin vermeyecek.

Güvenlik konusunda hiç bir şekilde ödün vermeyen Apple yeni aldığı kararla bence kullanıcılardan yine tam notu alacaktır.