Tablet, akıllı telefon kullanımı her geçen gün çığ gibi artıyor. Sanırım yakın bir gelecekte bilgisayar sistemleri yerine kullanılacak bu mobil cihazlar. Bu cihazlar için en çok tercih edilen işletim sistemleri Android ve iOS, doğal olarak mobil uygulamalar da bu iki işletim sitemi için geliştiriliyor. Bu kadar popular olunca zararlı uygulamalar da ortaya çıkmıyor değil. Uygulama mağazalarında ücretli ve ücretsiz bir yığın uygulama var. Bizim aralarından seçim yapmakta zorlandığımız bu uygulamaların içine sızmaya çalışan zararlı uygulamaları mağazalar elemeye çalışsa da bazen başarılı olamıyor. Yani  iş yine kullanıcıya düşüyor. Bu yazıda verileceklere biraz dikkat ederseniz zararlı uygulamalardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Android iOS

İşte dikkatli olup bakmanız gerekenler :

  • Uygulamanın kullanıcı yorumlarına göz atın. Sizden once bu uygulamayı kullananlar deneyimlerini paylaştı ise fikir sahibi olursunuz.
  • Uygulama açıklamalarına göz atın. Açıklamalarda size düzgün olmayan ifadeler, yazım hataları bile profesyonel bir uygulama olmadığının işaretlerini verebilir.
  • Uygulamayı üreten yazan kişi veya firmayı control edin. Her iki büyük uygulama mağazası dab u imkanı bizlere sunuyor. Geliştiricinin diğer uygulamalarına göz atmanız faydalı olacaktır.
  • Özellikle Android kullanıcıları uygulamanın ihtiyaç duyacağı incelemelidir. Olamayacak izinleri isteyen bir uygulamanın niyeti de iyi olamayacaktır.
  • Uygulama sizden tehlike olabilecek izinler istiyorsa uygulamayı yüklememek en iyisidir.
  • Apple mağaza izinleri uygulama yükleme konnusunda daha sıkı kurallara sahip. O nedenle iOS’ta virus haberi duymak zor. Ama Android’de uygulamaları da açık kaynak kodlu. Bu nedenle Android sisteminizde antivirüs uygulaması mutlaka yer alsın.

Bazı android antivirüs uygulamaları : Kaspersky Mobile Security, Lookout Security & Antivirus (temel sürümü ücretsiz) ve F-Secure Mobile Security.