Kota sınırı akıllı cep kullanıcılarının en büyük problemleri arasındadır. Sizde limitli bir internet paketi kullanıyorsanız bu yöntemlerle kota aşımını kontrol altına alabilirsiniz. niz mi var? Bu çözümlerle artık paket aşımına son diyeceksiniz!

kota

Bir bileşen aracılığyla veri kullanımınızı yönetin : Akıllı telefonlarda pratik bir şekilde very bağlantısını kesme yöntemi yok. Bu amaçla bir bileşen(widget) kullanarak very bağlantısını aktif/pasif duruma getirmek en kolay yol. ON-OFF isimli bileşen en iyilerden.

WiFi kullanımınızı da bir bileşene bırakın : Kablosuz bağlantısını yönetmek için zaten android içinde bileşen var. 5 özellik bu bileşenle control ediliyor. WiFi, Bluetooth, GPS,  senkronizasyon, ekran parlaklığı. WiFi ile senkronlamayı da kapayın.

Bedava WiFi arayın ve kullanın : Artık bir çok alanda açık bir WiFi bağlantısı bulabilirsiniz. Kendi kotanızdan harcamaktansa çevrenizde kullanabileceğiniz bir WiFi bulun.

Tarayıcınızı optimize edin : Browser tercihimiz Naked Browser. Resim ve javascript indirmesini bu browser ile engelleme şansınız var. Javascript’i açık bırakıp resimleri kapatırsanız kotada önemli tasarruf sağlarsınız.

Pocket uygulaması kullanın. Böylece yazıları çevrimdışı okuyabilirsiniz.

JustReader’ın offline modu tercih edin : Offline işlem görmesi için ayarlayabileceğiniz JustReader isimli RSS uygulamasını indirin. Uygulama sayesinde internete bağlı olduğunuzda yazıları çekebilir ve bağlantı olmadığı anda okuyabilirsiniz.

Veri bağlantısı kullanan Whatsapp/Google Voice yerine SMS : Veri bağlantısı kullanan uygulamaları tercih etmek yerine SMS ve telefon kapalıyken sesli mesaj kullanımını tercih edin.

Uygulamaların otomatik senkronizasyonunu kapatın.

Reklam gösteren uygulamaları kullanmayın: Her reklam gösterimi kotanızdan harcar.

Offline Wikiler : Faydalı bilgiler sunan el kitaplarının bir kopyasını hafıza kartınıza aktarın ve ihtiyacınız olduğunda internete bağlanmadan okuyun.

Bulut tarayıcı kullanın : Bulut tarayıcıları diğer tarayıcılardan farklı olarak resimleri mobil ekrana göre boyutlandırıp indirir. Bu da hem güç hem kota tasarrufu yapmanız anlamına gelir.