Akıllı telefonların bir özelliği de ekran kilidi. Güzel bir özellik ama unutulması durumunda sıkıntılar yaşatabilir.  Android telefonlarınızda unutmanız yada birkaç defa yanlış girmeniz durumunda cihazınızın bağlı olduğu Gmail hesabı ve şifresi size sorulmaktadır. Bu bilgileri de unuttuysanız Hard Reset ya da Screen Lock Bypass Pro isimli uygulamayı yüklemenizi tavsiye ederim.

PIN şifresini, ekran kilidi şifresini ve GMail bilgilerini sık unutanlar için bu yazıdaki seçenekleri adım adım yaparak problemlerine çözüm bulabilirler. Google Android işletim sisteminde ScreenLock uygulaması ile bilgilerinizi korumak için ekran kilidi hizmetini sunuyor. Cihazınızın ekran kilidini veya PIN şifrenizi açmak için 2 yöntem kullanabilirsiniz.

Android Ekran Kilidi

1. Yöntem – Screen Lock Bypass
Bu yöntemle Google Play Store üzerinden Screen Lock ByPass Pro isimli uygulamayı 4.20$ verip satın alarak problemi çözebilirsiniz. Yanlız bunun için Gmail hesabınızı ve şifresini unutmamış olmalısınız. Uygulamanın güzel yanı, herhangi bir root gerektirmeden PIN şifresini ve ekran kilidini unutanlara yardımcı olması. Uygulamayı yükleyin, cihazınızı şarja takıp bypass işlemini başlatın, “Activate” seçeneği geldiğinde basıp ekran kilidini kontrol etmeyi aktif yapın ve çıkan ekranda “Remove Lock Password” seçeneğini seçerek ekran kilidini kaldırın.

2. Yöntem – Hard Reset
Peki ya Gmail hesabını yada şifresini de unuttuysak. Bu durumda Hadr Reset seçeneğiniz olarak kalıyor. Bu işlem sonunda tabii ki telefonunuzdaki tüm uygulamalar ve veriler silinecek. İşte Hard Reset için yapmanız gerekenler.

Android cihazını kapatın,  sonra HOME (ana ekranına dönüş butonu) ve POWER (Güç/Kapatma tuşu) tuşlarına aynı anda basın. Yaklaşık 30 saniye boyunca basılı tutun. Bu işlem sırasında G1 logosu ekranın ortasında içinde ünlem biçiminde görünmelidir. Sonra aşağıdakileri yapmalısınız :

  • ALT + L : Ünlem işaretinden Menü’ye geçişi sağlayacaktır.
  • ALT + S : Apply SD Cart Update (SD Kart güncellemesini onaylamanız içindir).
  • ALT + W : Wipe data and Factory Reset (Kötü an. Verileri silip ve fabrika ayarlarına dönmeniz sağlanacaktır).
  • HOME + BACK : Reboot Your Mobile (Telefonunuzu yeniden başlatmanız için).

Bu işlemden sonra sizden tekrar Google hesabınız ile kayıt olmanız istenebilir. Aslında en güzeli unutmamak için akılda kalıcı şifreler belirlemek.