Virüs tehlikesi artık her yerde var. Bilgisayar sistemlerinin nerede ise tarihi ile aynı zamanda ortaya çıkan ve zararlı kodlardan oluşan kodlar kullanıcılar çoğu kez maddi manevi zararlara uğrattı. Internetin bu kadar yoğun bir şekilde yaşamımıza girdiği günümüzde artık saldırı şekilleri de değişmeye başladı. Saldırılar artık mobil cihazlara doğru kaymakta. Kullanıcı sayısı çok fazla olan Android veya iOS sistemler hedefdeler. Tabii ki oran bilgisayarlardaki saldırı oranlarından hala düşük seviyede. Bu sizin mobil cihazınıza bir saldırı gelmeyeceği anlamına gelmiyor.  İşte bu zararlılardan kendinizi korumanın birkaç yolu :

Android işletim sistemi kullanıyorsanız mutlaka ücretsiz de olsa güvenlik uygulaması kurun: Bunlardan biri Lookout Mobile Security gibi ücretsiz bir yazılım. İndirmelerinizi virüslere karşı tarayabiliyorsunuz ve  kayıp Android’inizi takip etmenizi ve uzaktan yönetmenizi sağlayan bir işleve de sahip.

Cep güvenliği

Kuracağınız uygulamanın izinlerini gözden geçirin : Uygulamalar yüklediğinizde, size talep ettiği izinleri görüntüler. İhtiyacı olmayan olmadık izinler talep ediyorsa, yüklemeyin veya kaldırın.

Android Paket Dosyaları (APK) dosyalarını emin olmadan yüklemeyin: Sayıları her geçen gün artan ve internette rastgele bulup indirdiğiniz APK’lar  virüs içerebilir.

Bankacılık işlemlerinizi bankanızın size sağladığı yetkili uygulamalarla gerçekleştirin: Sadece bankanız tarafından sağlanan uygulamalarla banka işlemlerini yapın.

Mağazalardan popüler uygulamaları indirin: Bu size belki biraz kısıtlayacaktır ama çok indirilen ve denenen uygulamaların zararlı içerme oranı düşüktür.

Faturalara iyi bakın : Faturanızı ayrıntılı inceleyin. Dolandırıcıların bir yöntemi de yabancı numaraları arayarak bazı aracı sitelerin banka hesabını şişirmeye çalışmak.