Akıllı telefonlar ve tabletler artık hayatımızın içinde. Önceden bilgisayar sistemleri için baktığımız nasıl hızlandırırız, nasıl daha fazla verim elde ederiz çözümleri bu mobil cihazlar için bakılmakta. Android sistemler açık kaynaklı olması nedeni ile bu iyileştirmeler için bir parça daha uygun denebilir. Android telefonunuzun kullanımından verim almak amacı ile bu 7 ipucunu denemenizi tavsiye ederim.

Ücretsiz uygulamalar

1- Launcher kullanmayın, android’in kendi arayüzünü tercih edin. En sade ve kullanışlısı kendi arayüzü..

2- Gereksiz widget kullanmayın. Yüklenen her widget hızlı batarya tüketimine sebep oluyor.

3- Animasyonları kapatın. Animasyonları androidin kendi ayarlarından (Ayarlar–Ekran–Animasyon) değiştirebilirsiniz. Hele animasyonlu duvar kağıtlarını kesilikle tercih etmeyin.

4- Kullanmadığınız uygulamaları kaldırın.

5- Arka plan verilerini kapatın. Mailleriniz veya sosyal ağ hesaplarınız sürekli açık olsun istiyorsanız, bu süreyi uzun tutun.

6- Custom (özel) Rom kullanın. Resmi romların kırpılmış ve daha hızlı versiyonları geliştirilebiliyor. Böyle bir rom bulup kullanabilirsiniz.

7- Overclock. Bilgisayarlarda da kullanılan hızlandırma terimi. İşlemci hızı aşırtması da yaparak telefonu kat ve kat hızlandırabilirsiniz. Ancak unutmayınki batarya süresi de aynı oranla azalır. Ayrıca telefonu o/c yaparken hard brick etme ihtimali de vardır.