Fotoğraflarınız ile chat yapmayı düşünüyorsanız bu konuda Snapchat gerçekten başarılı bir uygulama. Ama artık rakipsiz değil. Rakibi de sosyal ağ devi Facebook.  Facebook’un bu amaçla olan uygulaması ise : Facebook Poke.

Aslında Facebook kullanıcılarının beğendiği uygulamaları ve özellikleri satın almayı uzun zamandır yapıyor. Instagram buna bir örnek. Sonrasında da bu hizmetlerin yeni versiyonlarını oluşturarak hizmete sunuyor.

Facebook Poke

Facebook Poke işte bu Facebook politikasının bir ürünü Snapchat’e rakip.  Snapchat, iOS ve Android için geliştirilen gerçek zamanlı fotoğraflar ile kullanıcıların birbirlerine resim ya da mesaj yollamasını sağlayan bir chat uygulaması.

Kullacılar gönderdikleri içeriğin karşı tarafta ne kadar süre görüntüleneceğini belirleyebiliyor ve gönderilen içerik karşı tarafta kayıtlı olarak kalmıyor, sure sonunda siliniyor. Yeterince hızlı olanlarekran görüntüsü alabiliyor ama uygulama bunu otomatik raporluyor.

Facebook ne yapmış, bu uygulamanın birebir kopyasını yaratıp bize Facebook Poke adıyla sunmuş. Tabiki kendi sosyal ağ alt yapısının avantajından sonuna kadar faydalanarak bunu yapıyor.Listenizdeki arkadaşlarınızı dürtebiliyor, onlara mesaj, fotoğraf, ya da video atabiliyor ve içeriklerin arkadaşınızda kaç saniye görüntüleneceğini seçebiliyorsunuz. Süre olarak  1-3-5-10 saniye seçenekleri sunmuş ve bu süre içerisinde ekran görüntüsü alınırsa size bunu bir simge ile bildiriyor. Farklı olarak fotoğraflarınıza yazı yazabiliyor yada çizim yapabiliyorsunuz. Şuan yalnızca iOS cihazlar için kullanılabilir durumda şimdilik Android için hazır değil. iOS cihazınıza bu uygulamayı yüklemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.