Akllı telefonlar ve tabletler ile artık yapacağımız işleri her yerden gerçekleştirme şansımız var. Böyle olunca tabii ki bir ihtiyaç olarak bilgilerimize erişme isteği ortaya çıkıyor. Elbette mobil cihazlarımızın depolama alanları bulunuyor fakat tüm bilgilerimizi bu alanlara depolayabilecek kapasite de değiller. İşte bu noktada çözüm Bulut Bilişim (Cloud Computing) hizmetleri ile karşımıza çıkıyor. İş dosyaları, özel dosyalar eğer her yerden erişilmek üzere bir yerlerde tutulacak ise bu hizmeti veren bir yığın firma bulunuyor. Ücretsiz yada ücretli hizmetler sunan firmalardan bazıları :
bulut b

Google Drive : 

5 GB ücretsiz alan sağlıyor. Sonrası ücret var. 25 GB alana sahip olmanın bedeli aylık 2.49, 100 GB alan edinmenin karşılığı ise 4.99 dolar. En büyük artı Google Dökümanlar ile senkronize çalışmak.

Box:

Bir başka 5 GB ücretsiz alan sağlayan servis. Tercih edilmesindeki en büyük neden paylaştığınız dosyaların hakkına sadece sizin sahip olmanız. Dosya boyutu ücretsiz üyelikler için 25 MB. 25 GB’lik ücretli depolama alanının aylık ücreti ise 9.99 dolar.

Dropbox :

Bulut depolama servisleri arasında popüler şirket. 2 GB depolama alanı ile geride gibi görünse de üçüncü parti uygulamalarla olan entegrasyonu, arkadaşlarla dosya paylaşım özelliği ve kolay senkronizasyon avantajıyla bu alandaki en iyi uygulamalardan.

SkyDrive :

Google olurda Microsoft olmaz mı ? Bilgisayar kullanıyorum diyen herkes tarafından tercih edilen Office araçlarını kolayca senkronize etme avantajı nedeniyle tercih edilen SkyDrive, 7 GB ücretsiz depolama alanıyla dikkat çekiyor. Aylık 4.99 dolarada 100 GB veriyor.  Dosya hakları da sadece size ait.

iCloud

Sadece Apple ürünleri için hizmet veren iCloud, bu ürünleri kullananlar için oldukça makul bir bulut paylaşım uygulaması konumunda. Ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahip olabildiğini iCloud, iOS ve Mac kullanıcıları için çok seçenekli bir senkronizasyon ağı sunuyor.

SugarSync

5 GB ücretsiz depolama alanı veren bu serviste de var. Dosya yedeklemeyi de otomatik olarak gerçekleştirerek kullanıcıların elini kolaylaştıran hizmet, istediğiniz bir dosyayı başka bir masaüstünde herhangi bir klasör içine gönderilecek şekilde senkronize etme seçeneği veriyor. 100 GB depolama alanı için ücret aylık 14.99.

Amazon Cloud Drive

5 GB ücretsiz depolama alanı sunan bir diğer bulut paylaşım servis. Amazon’un temel hizmetlerinden kitap ve müzik depolama konusunda kullanıcılara avantaj sağladığı görülen hizmet aracılığıyla e-posta, takvim ve telefon rehberi senkronize edilemiyor. 100 GB depolama alanı 8.33 dolar.

OpenDrive

Birden fazla bilgisayarda ve mobil cihazlarda senkronizasyon özelliği sunan OpenDrive 5 GB ücretsiz depolama alanı sunan bulut paylaşım uygulamalarından. İnternet bağlantısının olduğu her yerde size kolayca dosyalarınızı senkronize etme ve üzerinde çalışabilme imkanı veren uygulama, mobil cihazlarla olan uyumuyla da ilgi çekiyor.

Ana bilgisayarınızda bulunmasına gerek kalmadan kullanıcılara dosya düzenleme seçeneği de bulunan OpenDrive, 100 GB depolama alanını aylık 5 dolara veriyor.

SpiderOak

Her şeyi mükemmel olmayan ancak birçok özelliği barındırmasını istediğiniz bir bulut paylaşım uygulaması varsa, SpiderOak bu seçeneklerden birini oluşturabilir. Özellikle dosya şifreleme özelliğiyle öne çıkan uygulama 2 GB ücretsiz depolama alanı sunuyor.

Ubuntu One

Basit arayüzü ve 5 GB ücretsiz depolama alanıyla, bu hizmet özellikle Ubuntu kullanıcıları için bir hayli ideal. Senkronizasyon özelliği bulunan Ubuntu One ile müzik, fotoğraf ve dosyalarınızı saklayabiliyor, ayrıca Facebook ve Twitter gibi sosyal ağlardan paylaşabiliyorsunuz.

Yandex.Disk

Rus arama motorunun yeni servislerinden Yandex.Disk listemize bonus bulut paylaşım depolama hizmeti olarak giriyor. Ücretsiz sunduğu 10 GB depolama alanıyla iddialı bir giriş yapan servis, Yandex.Mail’e entegre olarak çalışıyor.

Evernote

Evernote ücretsiz bir not alma uygulaması. Dilediğiniz cihazdan online olarak not alabiliyor, ihtiyacınız olduğunda notlarınıza tekrar erişebiliyorsunuz. Ancak not derken yalnızca yazıları kastetmiyoruz. Fotoğraf, video, link vs. neredeyse tüm dosya türlerini kaydedebiliyorsunuz. Yapmanız gereken bir kullanıcı hesabı açıp cihazlarınıza Evernote yüklemek. Yalnızca web sitesi üzerinden de kullanabilme şansınızda bulunmakta. Logosu da fillerin hiç bir şeyi unutmuyor olmasından gelmekte.