Android kullananların en büyük avantajı ücretsiz açık kaynak kod uygulamalarına GooglePlay kullanarak sahip olabilmeleri. Ama bazen bazı uygulamaları GooglePlay üzerinde bulamayabiliyoruz. Internet üzerinde farklı noktalarda APK uzantılı dosyalar Android telefonunuza uygulama ve oyun yüklemenizi sağlıyor. Ama şunu başta belirtmeliyiz bu dosyalar GooglePlay’deki kadar güvenilir uygulamalar değil. Bu APK uzantılı dosyaları nasıl yükleyebiliriz ?

Başlamadan tekrar belirtiyoruz bunu yapmak için yüklemeyi düşündüğünüz APK uzantılı uygulamanın güvenilirliğinden emin olun.
AppInstaller
İşte yapmanız gerekenler:

1. Telefonunun ayarlarını değiştirmelisiniz. Bunun için ayarlar menüsünden uygulamalar kategorisine girin ve “Bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini işaretleyin.

2. APK uzantılı dosyaları yüklemek için Google Play adresinden AppInstaller uygulamasını indirin ve yükleyin.

3. APK dosyasını telefona aktarmak için telefonunuzu bilgisayara bağlayın, .apk uzantılı dosyayı telefonun herhangi bir klasörüne atn. Aktarma işlemi bittiğinde telefonunuzun bilgisayarla olan bağlantısını kapatabilirsiniz.

4. Yüklediğiniz AppInstaller uygulamasını açın ve klasörler arasından apk dosyasını bulun. Uygulama yüklenmeye başlayacaktır.

Önemli : Bir kez daha belirtmekte fayda var. İnternetten indirdiğiniz .apk dosyaları telefonunuzu tehdit edecek içeriklere sahip olabilir. Bunun sorumluluğu tamamen size ait olacaktır.