Artık akıllı telefonlarımız her an kullanmaktayız ve bu nedenle verilerimizin yanımızda olmasını istememizde gayet doğal. Telefonlarımızda, e postalarımızı, kısa mesajlarımızı, sosyal ağlardaki mesajlaşmalarımızı, fotoğraflarımızı ve daha bir çok kişiye özel bilgilerimizi saklıyoruz . Bu bilgilerimizi başkalarının kurcalamasını istemiyorsak bu amaçla Magis Teknoloji adlı Türk firması tarafından geliştirilmiş bir uygulamayı önereceğim : Kilit.

Android cihazlar için geliştirilmiş olan Kilit uygulaması ile  istediğiniz uygulamayı şifreleyerek istemediğiniz kişilerin uygulama ve dosyalarınızı kurcalamasını önleyebilirsiniz.

android,kilit

Uygulamayı kullanmak için bir şifre oluşturmalısınız. Şifrenin unutulması durumunda şifreyi geri almak için bir de güvenlik sorusu ve cevabı belirlemelisiniz. Sonra Kilit uygulamasında şifrelemek istediğiniz uygulamaları seçin ve kilitleyin.

Basit ve sade bir arayüze sahip olan Kilit uygulamasının ana sayfasında kilitlenmesini istediğiniz uygulamalar yer alıyor. Ekle ikonuna dokunarak kilitlemek istediğiniz uygulamaları seçebilir ve kilit listesine ekleyebilirsiniz.

Ayrıca Kilit uygulamasını bir süreliğine pasif etmek isterseniz pasif ikonuna dokunmanız gerekiyor. Uygulama pasif haldeyken seçtiğiniz uygulamalar için şifre sormuyor. Uygulama aktif iken sürekli bildirim çubuğunda görülüyor.