Tablet bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştıran, en yeni teknoloji ürünleri. Teknoloji ürünlerinin Araştırmasını Yapan IDC (International Data Corporation)  şirketi arkamızda bırakdığımız yılda, 129 milyon adet tablet bilgisayar satıldığını, bu satışların 2011 yılında yaklaşık 72 milyon adet kadar olduğunu belirtti.

 

IDC şirket bu araştırmalara göre satışların yaklaşık  yüzde 78,4 kadar arttığını ve bu artış ile tablet fiyatlarındada yüzde 15 düşüş yaşandığını belirtti.

amazon kindle fire

Tablet pc rekabetinde en büyük katkının Apple tarafından  olduğunu belirten firma  geride bıraktığımız 2010 yılında Apple’ın ürettiği iPAD’ile  tablet pazarında büyük bir hakimiyet elde ettiği halde 2013 yılına geldiğimizde kullanıcılar’ın daha çok fiyatı ucuz olan tabletlere yönelip Amazon firmasının üretmiş olduğu Kindle Fire benzeri, tabletlere yöneldiğini  belirtti. Bu yöneliş sonucunda yeni bir rekabet olarak ucuz tablet piyasası ortaya çıkmıs durumda.  Apple şansını bu pazarda’da denemek amacı ile  iPad Mini’yi ucuz tablet piyasasına sundu.  Bu gelişmeler yaşanırken uzaklaştığımız masaüstü ve dizüstü pc lerin geride bıraktığımız yılda  bu sektörün %29’unu oluşturduğunu ve bir düşüş yaşadığını belirtti.