Ifixit sitesi yeni çıkan veya popüler olan cihazların içlerini açarak tamir edilebilirlik raporlarını sunan bir internet sitesi. İfixit sitesi Şubat ayı için popüler cihazların “Tamir Edilebilirlik” raporlarını bugün itibari ile yayınladı.

tablet tamir edilebilirlik

Ifixit sitesinin yayınlanan raporuna göre piyasadaki tablet pc ler arasında en kolay tamir edilebilen pc 9 puan ile Dell XPS 10 modeli. Dell XPS 10’un 9 puanı almasının nedeni ise, kolay bir biçimde içinin açılması, bataryasının kolay sökülmesi ve cihaz içerisinde kabloların renk kodlarına göre ayrılması.

Dell XPS 10’u  8 puan ile hemen arkasından Amazon firmasının Kindel Fire model tablet pc si izledi. Ifixit raporuna göre en zor tamir edilen tablet pc modeli ise Microsoft’un çıkarmış olduğu Surface Pro modeli oldu. Microsoft’un bu çalışmalarına alıştığımız için pek de şaşırmadık.

En kötü puanı Microsoft Surface Pro’nun olmasının nedeni ise içerisinde aşırı fazla derecede yapıştırıcı madde olması ve ekran kablolarının kesilmesinin büyük derecede risk taşıması.

Ayrı iPad’de tamiri zor tabletler arasında yerini almış durumda.  Sıralamanın kalanını merak ediyor iseniz aşağıdan 9 ile 1 arasında puan alan tablet pclerin listesini görebilirsiniz.
Dell XPS 10: 9
Amazon Kindle Fire: 8
DellStreak: 8
MotorolaXoom: 8
Samsung Galaxy Tab 2 7.0: 8
Amazon Kindle Fire HD: 7
Barnes & Noble Nook Simple Touch: 7
Google Nexus 7: 7
Apple iPad 1: 6
Barnes & Noble Nook Tablet: 6
Google Nexus 10: 6
Amazon Kindle Fire HD 8.9: 5
Microsoft Surface RT: 4
Apple iPad 2: 2
Apple iPad 3: 2
Apple iPad 4: 2
Apple iPad Mini: 2
Microsoft Surface Pro: 1