Bugünkü makalemizde sizlere iPad 2 ve İpod 4.Nesil cihazlarınızın kamera çözünürlüğünü ücretsiz olarak kısa bir kaç işlem ile nasıl daha iyi performans alacağınızı anlatacağım.

Hepimiz aynı derdi paylaşıyoruz. İpad’imiz HD çekim kalitesinde fakat fotoğrafları malesef vasat bir çözünürlükte çekiyor. İşte bu sorunu sadece bir kaç işlemle düzelte bilmek için bize 3 adet malzeme lazım. Bunlar ;

İos 6.1 yüklü  ve JailBreak’li cihaz ve iFile uygulaması.

Cihazınızda (İpad veya İpod) jailbreak yapılı ise Cydia’dan iFile tweak’ını indiriyoruz ve telefonumuzu yeniden başlatıyoruz.

1.  Adım: indirdiğimiz “iFile” uygulamasını açıyorsunuz daha sonra System/Library/Frameworks/MediaToolbox.framework klasöründen K93 klasörüne giriyorsunuz, burda bulunan AVCaptureSession.plist dosyasını Property List Görüntüleyicisi’ile açıyorsunuz.  Buradan’da 2. 0. Bölümüne giriyor ve AVCaptureSessionPresetPhoto bölümünü açıyorsunuz.

2. Adım: Bu bölümde karşınıza  çıkan plist menülerinden bizi ilgilendiren bölüm  LiveSourceOption, hemen Live Source Option’u da açıyorsunuz. İşte kameramızın hızını düzeltebilecek ayar dosyası burada. ” MinFrameRate ” Standart olarak Min Frame Rate değeri genelde 15 olur. 15 değerini 30’a yükseltiyorsunuz ve klavyede bulunan bitti tuşuna basıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken klavyedekiBitti” tuşuna basmanız eğer bu tuşa basmazsanız ayarlarınız kayıt olmuyor.  Bu işlemi yaptıysanız artık kameranız hızlanmış durumda. Kameranızın hızından memnunsanız yapmanıza gerek yok.

3. Adım: Gelelim son işlemimiz olan kameranın çözünürlüğünü yükseltme işlemine.  Bunun için tekrar iFile’i açıyoruz, daha sonra “Capture” bölümüne giriyoruz. Burada buluna widht değerini 1280 yapıyoruz. Height değeri ile oynamıyoruz. Height değerinde herhangi bir işlem yapmamızın nedeni standart bulunan 720 değerinin maximum değer olması.  Aynı işlemleri Sensor ve Preview bölümündende tekrarlıyoruz ve “Bitti” tuşuna basıyoruz.  Son adım olarak cihazımız otomatik olarak iFile’nin içerisinde AVCaptureSession.plist% oluşturuyor.  Bu dosayayı siliyoruz. ve cihazımızı yeniden başlatıyoruz. Artık cihazınızın çözünürlüğü ve kamera hızı en iyi seviyede.