Evet arkadaşlar başlıktan da gördüğünüz üzere Türkiye’deki 10 akıllı telefondan 9’u internete bağlı. Ki bu ayrıca bize bazı notlar da beraberinde getiriyor. Zaten akıllı telefondan internet kullanımında dünyada en üst seviyelerde gördüğümüz Türkiye şimdi gelişmekte olan ülkeler bazında lider konumda.

Deloitte’nin raporuna göre; gelişmekte olan ülkeler bazında Türkiye, akıllı telefondan internete girme klasında %91 lik dereceyle lider.

Bazılarınız gelişmiş ülkeler sınıfında acaba akıllı telefondan internete giriş ne kadar diye merak ediyor olabilir. Bu rakamın daha yüksek olduğunu düşünenler hata yapıyor. Çünkü gelişmiş ülkelerdeki rakamlar %79‘u gösteriyor. Bu rakamlar tabiki gelişmiş ülkelerdeki mobil internet kullanımının daha düşük olduğunu göstermesin. Akıllı telefonla internete bağlanma olarak baktığımızda bu rakam çıkıyor.

mobil internet iPhone

Mobil internet ülkemize gelen 3G ve ardından çığ gibi büyüyen akıllı telefon piyasası sayesinde mobil internet de epey kullanılır duruma geldi. Bu rakamlar 2013 yılında daha da artacak. Hatta bazı öngörülerde bu yıl mobil internet kullanımı 5 kat artacakmış.

Tabi Tablet/Pad’ler açısından Türkiye diğer ülkelere oranla daha geri kaldı diyebiliriz. Aslında bunun sebebi de ülkemizde yeni yeni tabletler popülerlik sağlamaya başladı. Hatta yavaş yavaş bilgisayarlar yerini notebooklara bırakmışken şimdi de notebooklar yerini tabletlere bırakmaya hazırlanıyor diyebiliriz.

mobil internet ipad

Tabletlerden internete bağlanma oranı Türkiye’de %13 seviyelerinde. Gelişmiş ülkelerde (ABD, Kanada, İngiltere, Fransa…) bu rakam %15. Gelişmekte olan ülkelere (Brezilya, Güney Afrika, Meksika…) baktığımıda bu rakam %19‘ları buluyor. Aslına bakılırsa Türkiye’deki tablet kullanımının yeni yeni popülerlik sağladığını göz önüne aldığımızda bu rakamlar çok iyi diyebiliriz. Hatta yakın zamanda bu alanda da Türkiye’den bir liderlik görebiliriz.

Mobil internette veri aktarımının bu yıl çok daha büyüyüp 5 katına çıkabileceğini düşünürsek; aklımıza acaba mobil internette en çok hangi siteler rağbet görüyor diye bir soruyu da merak edebiliriz. Mobil internetten en çok film ve video sitelerini ziyaret ediyoruz. Bunların hemen ardından tabiki vazgeçemediğimiz gazete okuma sevdamız (online gazete) ve akabinde de müzik dinleme sitelerinin geldiğini belirtebiliriz.