Fransız tablet oyun tabletleri üreticisi Archos CES 2013 ile Android tablet piyasasına çok ciddi bir giriş yaptı. Üstelik uygun fiyat politikasına aynen devam ederek Android tablet pazarında fiyat kırmayı hedefliyor. Normalde Andorid tabanlı oyun tabletleri üreten Archos, şimdi de normal tablet olarak kullanıcıların beğenisini toplamaya çalışacak.

Archos Titanium Serisi Tabletler

Sadece 150 Euro‘ya satışını yaptığı Android oyun tabletlerinin ardından bu yeni tablet serisiyle de adından söz ettirmeyi planlıyor. Şöyle ki yeni tablet serisiyle piyasaya giriş yapan Archos Android tablet ürünlerinin fiyatı 119 dolardan başlıyor.

Apple gibi kararlı ekran politikasını izleyemeyen Andorid tablet üreticilerine yeni bir tane daha ekleniyor. :) Archos Titanyum serisi tabletler; 7″, 8″,9.7″ ve 10.1″ inçlik ekran büyüklüklerine sahip. Bu da çeşitlilik/büyüklük anlamında iyi bir alternatif olabilir.

Titanyum serisi tabletler de birçok tablet üreticisi gibi model ayrımını yine ekran büyüklükleriyle isimlendiriyor. 70 Titanium, 80 Titanium, 101 Titanium ve 97 Titanium HD olarak raflarda yerini alacaklar. Bu modellerin fiyatları da sırasıyla şu şekile; 119 dolar, 169 dolar, 199 dolar ve 249 dolar. TL cinsinden 200-450TL aralığına sahip. Fakat Türkiye’de bu fiyatlardan satışa çıkabilir mi? Orasını bilemiyor. Malum vergiler fiyatları tavan yaptırabilir.

Tabletlerin özellikleri de fena sayılmaz; HD IPS ekran, 1.6 Ghz Quad Core işlemci, 1080p video kaydı ve güncel Android (Jelly Bean, 4.1) sürümü hepsinde standart özellikler. Birçok segmentte fiyat performans olarak baktığımızda Archos iyi bir alternatif olacak gibi görünüyor. Ziraz bu alanda zaten tecrübesi olan bir firma ve kalitesini koruduğu sürece de talep görecektir.

Bir de kendine has uygulama mağazasına sahip Archos. Mağazasının ismi de Archos Media Center. Fransa’dan dünyaya açılmayı hedefleyen tablet üreticisini Türkiye’de de görmek istiyoruz. Umarım yine makul fiyatlarıyla…