Amerikan’ın teknoloji devleri arasında yer alan Apple, Tayvan teknoloji devi ve Tayvan’ın dünya pazarında büyük yer kaplayan teknoloji markası HTC ile anlaştı. Küresel patent davaları bulunan iki şirket anlaştıklarını bildirdiklerini andan itibaren aralarında olan bütün patent davalarını da bitirdiklerini açıkladılar. 10 yıl sürecek patent anlaşması ile büyük bir patent savaşına son verdiler.

htc10yil

   Bir çok marka ile patent konusunda tartışma yaşayan ve davalarla uğraşan Apple’ın geçtiğimiz günlerde sonuçlanan Motorola ile davasında aleyhine bir karar çıktı. Aleyhine sonuçlanan davadan sonra Apple bir diğer android devi HTC ile uzlaşmaya karar verdi ve 10 yıl sürecek bir anlaşmaya imza attılar.

HTC ile Apple anlaşmanın teknoloji dünyası açısından önem taşıdığını vurgularken, teknoloji ve patent dünyasında olabilecek bir çok patent savaşlarına da son verdiklerini önem ile vurguladılar. Finansal açıdan anlaşmanın rakamları açıklanmezken bu anlaşmanın teknoloji dünyası açısından önemli olduğu aşikar.

Anlaşma sonrası verilen açıklamalarda ve demeçlerde anlaşmadan mutlu olduklarını vurgulayan iki şirket yetkilileri bu anlaşmadan memnun kaldıklarını sözleri ile de tasdik etti. Apple markasının CEO’su Tim Cook “HTC ile anlaşmaya varmış olmaktan memnunuz” derken, HTC markasının CEO’su Peter Chou “Apple ile aramızdaki anlaşmazlıkları sona erdişmiş olmaktan mutluluk duyuyoruz”  ifadelerini kullandı.