Windows 8‘in raflarda yerini almasının ardından henüz 2 ay geçti. Çok cazip bir de kampanya ile eski sürümleri de widows 8 pro’ya yükselten microsoft, satışlardan gayet memnun. Henüz iki ay geçmiş olmasına rağmen 60 milyondan fazla satıldı. 100 Milyonun üzerinde de uygulama indirildi. İlk ay 40 milyon satış rakamını yakalayan windows 8 ikinci ayda satışlar yarı yarıya düşmüş olsa da gayet tatmin edici rakamlar telaffuz ediliyor.

windows 8

Bu rakamlar CES fuarından geldi. Henüz sıcağı sıcağına bilgiler geliyor fuardan. Ayrıca bu rakam windows kullanıcı sayısını tabiki göstermiyor. Çünkü daha yarıdan daha fazlası windows 8 için herhangi bir girişimde bulunmadı. Misal teknoloji ile her ne kadar içli dışlı olsam da windows 8’i henüz kullanmaya başlamadım. Benim gibi daha milyonlarcası bu adımı atmadı. Hal böyle olunca da gelecek adına da satışlar ümit vaadediyor.

Windows’un 2013 için hedefleri de var. Bu rakamı 100 milyon barajının üstüne çıkarabilmek hedefleniyor. Uygulama indirme sayılarına baktığımızda bu rakam çoktan yakalanmış. Lisans satışları da sanıyorum bu seviyeyi bulacaktır.

Her gün neredeyse 1,5 milyon dolaylarında uygulama indirme gerçekleşiyor. İlk ay performanslarına baktığımızda windows 7’den daha başarılı bir grafik sergileniyor. Windows açısından işlerin kötü tarafı da toplam lisans satışlarına bakıldığında geçen yıla göre bir düşüş söz konusu. Bunun da başlıca nedeni yeni laptop (diz üstü) bilgisayarlardan çok tabletlere ilginin artması. Tablet camiasında da android tabanlı cihazlar hem uygun fiyatı hem de basit kullanımı olmasından dolayı daha çok tercih ediliyor. Bu da tabiki rakamları düşürmeye yetiyor.

Windows işte bu yüzdendir ki mobile versiyondan da çok şeyler beklemek zorunda. İşler mobile kaydığı için bu alanda da boy gösterebilmesi gerekiyor. Bakalım zaman neler gösterecek…