Ülkemizin sahip olduğu dinamik yapıdaki ekonomi bugün arz – talep dengelerinin tutarsızlığı eksik rekabet piyasaları enflasyon fiyat endeksleri ve kültürel sosyal ekonomik siyasal etmenler hem kamu sektöründe hem özel sektörde tüketicilerin daha nitelikli ekonomik koşullara sahip olması için mevcut finansal araçlarını yatırım yapmaya yöneltmektedir.
Yapılan yatırımlarda birçok yabancı para birimi hisse senetleri tahviller petrol vb birçok finansal varlıklar ve yatırım araçları kullanılmaktadır. En çok tercih edilen ve kar sağlayan yatırım araçlarından bir tanesi de altındır. Dönemsel olarak piyasadaki değişmelerinde istikrar sağlayan Altın fiyatları belirlendiğinde tercihlere ve beklentilere göre doğru zamanda alınıp doğru zamanda satıldığında tüketiciye kar sağlayan en önemli yatırım araçları arasında yerini almaktadır.
Yapılan araştırmalara göre kış aylarında değeri düşen gram altın fiyatları bu dönem içerisinde temin edilen altın ürünlerine de yansımaktadır. Özellikle hanımların tercih ettikleri takılar arasında yer alan 22 ayar bilezik modelleri çeyrek tam cumhuriyet altın ürünleri kış sezonunda satın alınıp düğünlerin ve birçok etkinliklerin yer aldığı yaz döneminde satışa çıkarıldığı takdirde tüketicilere ekonomik anlamda birçok avantaj sağlamaktadır.
Yatırım araçları arasında önce küçülüp sonra büyüyen bir yapıya sahip olan altın birikim yapmak isteyen tüketiciler ve firmalar için uygun bir tercih olduğu birçok finans uzmanı iktisadi kurumlar ve yatırım uzmanları tarafından doğrulanmaktadır.