Nokia’nın özellikle kamerada devrim niteliğindeki telefonu 808 için bir güncelleme yayınlandı. Bu güncelleme ile telefonda baştan aşağı birçok şey değişiyor ve güncelleştiriliyor. 41 mp’lik fotoğraf kalitesine sahip bu telefonda bakalım neler değişiyor.

nokia 808

Özellikle kamerasına birtakım değişik özellikler ekleniyor. Bu özelliklerin yanı sıra kamera çekim kalitesi de artırılıyor. Bu güncellmenin boyutuna baktığımızda bile bildiğimiz update dosyalarının büyüklüklerine oranlar çok daha fazla. Tabiki bu dosya büyüklüğüyle bile ne denli değişiklik yapılabileceğini görebilmemiz mümkün.

Nokia 808’i kullanan arkadaşlar bilirler. Kamera zoom kalitesi felan paha biçilmez doğrusu. Ben bir süre kullanma fırsatı bulmuştum. Çekilen fotoğraflardaki yakınlaştırma, gece flashlı fotoğraf çekim kalitesi, makro çekim kalitesi.. vs vs birçok yönden kaliteli. Fakat buna rağmen bazı fotoğraflarında içimize sinmeyen durumlar da oluşuyordu. Yani bu kaliteden beklenmeyecek tuhaflıklar zaman zaman görülebiliyordu. Sanıyorum bu tür olumsuzluklara da bir çözüm getirilmiştir.

Nokia Pureview kamera teknolojisiyle özellikle adından epey söz ettirmeye başlamıştı. Hatta geçtiğimiz günlerde de kamera bölümünün başındaki isim işten çıkarılmıştı. Bu işten çıkmaya kişisel nedenler olarak lanse edilir. Doğrusu ben bu adamın işten çıkmasından sonra nokia’larda fotoğraf kalitesinin düşeceğini ve yeni modellerde bu kadar MP yoğunluğu göremeyeceğimizi düşünüyordum. Çünkü bu telefonun çıkmasında o insanın katkısı çok büyüktü. Sanıyorum yerine gelen elemanın yeni birtakım değişiklikler getirmiş olması da bu büyüklükte bir güncellemenin yayınlanmasına etki etmiş olabilir.

Bakalım bu güncelleştirme ne kadar fayda sağlayacak. Kullanıcılar bu büyük güncellemeden memnun olacaklar mı? Bu güncelleme ile acaba Symbian işletim sistemi ne kadar etkilendi? Sizde Nokia 808 kullanıcısıysanız bizimle bu güncelleme ile ilgili deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz…