Samsung yıllık satış rakamlarını bir hayli yükseltme hedefinde. Geçenlerde yayınladığı hedefinde 2013 yılı için 510 milyon telefon satışı bulunuyor. Bu da mevcut satışlarının %20 artması demek oluyor. Mobil platform bu kadar kızışmışken bu denli büyük hedefler nasıl yorumlanır bilemiyorum.

samsung

Fakat bu şu demek oluyor; önümüzdeki yıl samsung’tan birçok yeni ürün görebileceğiz. Yani Samsung 2013 yılında ürün yelpazesini de geliştirecek gibi görünüyor. Şunu söyleyelim 510 milyon telefon hedefinin 390 milyon‘u akıllı telefon. Samsung‘un satışlarındaki olası artış başka şeylere de gebe demektir. Çünkü Samsung Android telefon üretimide başı çekiyor. Android için çok önemli bir yere sahip. Ama yeni yılda yelpaze genişlemesinden dolayı muhtemelen windows phone 8 kullanan samsungları da görebileceğiz.

Geride bıraktığımız yılda Samsung, Galaxy S 3 ve Galaxy Note ile çok başarılı bir satış rakamı yakalmıştı. Zaten yeni yıl hedeflernin temelinde de bu başarı yatıyor. Kullanıcıların ilgisini nasıl çekebileceğini görmüş oldu. Tabiki bu Galaxy serisi önümüzdeki yıl da devam edecek gibi görünüyor. 2012 yılı rakamlarına göre 300 milyon akıllı telefon satışı yapan Samsung, aslında yeni yıl hedefi 390 milyon ulaşılmaz rakamlar değil.

En çok andorid telefonu üretme başarısını yakalayan Samsung, aynı zamanda iPhone satışlarını da geçmiş durumda. Yani çok fazla ürün yelpazesine sahip olduğu için toplam telefon satışında iPhone’ları geçmesi çok da abartı bir durum olmasa gerek. Rakamlar kadar karlılık da önemli. Karlılık konusunda da Apple’a henüz yaklaşabilen yok. Ama bu durum da muhtemlen bu şekilde devam etmeyecektir. Çünkü Apple bu pahalılıkla sahada kalması biraz daha zorlaşacaktır. Tim Cook buna bir önlem almayı düşünüyor olmalı.

Evet konuyu biraz dağıttık ama durumlar bu şekilde. Bakalım önümüzdeki günlerde nelere tanık olacağız…