En iyi akıllı telefonları ekranlarının karşılaştırmaya tutulduğu bu yazımızda, son zamanları en iyi akıllı telefonları Apple iphone 5, Google Nexus 4, HTC Droid DNA, HTC One X, Samsung Galaxy S3 ekran kalitesi yönünden karşılaştırılıyor.

Test için tüm telefonlar tam parlaklık seviyesine getirilip, karşılaştırılmaya tabi tutuldu. Aşağıdaki fotoğrafa baktığımızda iphone 5 ve HTC One X ekran parlaklığı yönünden en iyi iki telefon olduğu direk gözümüze çarparken, son teknoloji ürünü Full HD ekran çözünürlüğüyle karşımıza çıkan Droid DNA oldukça düşük bir parlaklığa sahip olduğu gözden kaçmıyor. LCD2 teknolojisine sahip One X en iyiler arasındayken, LCD3 teknolojisine sahip Droid DNA nın mavi renge kaçan görüntüsü hayal kırıklığı yaratıyor.

Ekran parlaklığı açısından akıllı telefonları birbiriyle karşılaştırdıktan sonra yazı gösterim kalitesi açısından bu telefonları birbiriyle karşılaştırılmasına baktık. Piksel yoğunluğunun yazıları okumada ne kadar önemli olduğu görülüyor, Droid DNA nın mikroskop ile çekilmiş ekran görüntüsüne bakıldığında herhangi bir piksel gözükmezken, One X ve iphone 5 yine piksel yoğunluğu açısından başarılı iken Galaxy S3 ün piksel yoğunluğu açısından sınıfta kaldığını söylemeliyiz. 300 ppi lık piksel yoğunluğunun Retina olarak sayıldığını söylersek, 441 ppi lık piksel yoğunluğuyla Droid DNA nın neredeyse telefonu gözümüze soksak bile piksel göremediğimizi belirtmeliyiz.

Piksel yoğunluğu açısından en iyi telefon Droid DNA olsa da griye kaçan arka planıyla saf beyaz renkten oldukça uzak olduğunu söylemeliyiz. Bu konuda iphone 5 ve HTC One X oldukça başarılı diyebiliriz. Droid DNA Keskin görüntü sunsa da bunun iyi bir ekran için yeterli olmadığını bu test sonucunda daha iyi görebiliyoruz.

Bu 5 akıllı telefonu ekran kalitesi açısından sıralarsak;

  1. HTC One X
  2. Apple iphone 5
  3. HTC Droid DNA
  4. Google Nexus 4
  5. Samsung Galaxy S3