Apple uzun zamandır beklenen tableti ipad mini 23 Ekim 2012 de resmen tanıtıldı.  Aynı tanıtımda beklenmeyen bir şekilde 4. Jenerasyon ipad in tanıtımı da yapıldı. Şuana kadar sızan özelliklerin neredeyse tamamının doğru olduğunu gördük tanıtım sonrasında.

ipad mini özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemeden önce ilk bakışta ipad 2 ile aynı A5 işlemciye sahip olması, Apple  son yazılımı olan IOS 6 ile geliyor olması, ipad 2 arka LED aydınlatmalı ekran teknolojisine sahip olması artı yönleri olduğunu söyleyebiliriz.

                                  İçerik                                       

Boyut                                   İşlemci
Hafıza Alanı                          Ekran
Pil Ömrü                              Kamera  
Yazılım                                Bağlantı Özellikleri
Sonuç Olarak

Boyut   200 x 134.7 x 7.2 mm  ve 312 gr ağırlığında

ipad 3 egöre Yüzde 23 daha ince bir kasaya sahip olan ipad mini 7.9 inch lik ekranıyla kullanışlı bir tablet olarak ortaya çıkt Ve bu incelikle yeni ipad e göre yüzde 23 daha ince ve yüzde 53 daha hafif bir yapıya sahip ve standart bir şekilde siyah ve beyaz seçeneklere sahip.Sayfa Başına Git

İşlemci       1 GHz. çift çekirdekli Cortex A9 A5 

İpad 2 de kullanılan 1 GHz lik A5 işlemciyle çıkan ipad mini nin işlemci performansını anlatmaya gerek yok diyebiliriz, ipad 2 nin üstün performansının bu cihazla karşımıza geliyor olması gerçekten çok güzel. Bu güçlü işlemci 512 MB lık RAM bellek ile destekleniyor. ipad mini işlemci performans testine baktığımızda ipad 2 ve nexus 7 den daha güçlü olduğunu görüyoruz.

Sayfa Başına Git

Ipad Mini SunSpider Performans Testi

Ekran      7.9 inch 1024×768 piksel ve 163ppi

7.9 inchlik ekranın ipad 2 deki 1024×768 lik çözünürlük ile sunulmuş olması oldukça güzel bir özellik ayrıca ipad 2 nim sunmuş olduğu 163 pp piksel yoğunluğunun daha ufak bir ekranda daha yüksek çözünürlüğü sunabilecek. Tabi Retina ekran sunmaması belkide en kötü yönü diyebiliriz.

Sayfa Başına Git

Arka Kamera      5 MegaPiksel 2592×1944 720P@30fps

ipad 2 de kullanılan kamera ile aynı kameraya sahip ipad mini , 5 MP fotoğraf çekebilme yeteneği ve saniyede 30 kare ile 720P video kaydı yapabiliyor.

Ön Kamera       1.2 MegaPiksel

Ön kamerası Facetime uygulamalası için geliştirilen ön kamerası ipad 2 ye göre arttırılmış ve yeni ipad ile aynı özellikleri sergiliyor. Sayfa Başına Git

Hafıza Alanı        16, 32 ve 64 GB

..Sayfa Başına Git

Pil Ömrü

10 saat kullanım ömrü sunduğu resmi olarak bildirildi.

Bağlantı Özellikleri Bluetooth 4.0, 4G LTE ve Wifi Sayfa Başına Git

Yazılım   IOS 6

..Sayfa Başına Git

ipad mini tanıtım videosu

Sonuç Olarak

4G desteği bulunan IOS 6 yazılımının gücüne sahip ve ipad 2 nin işlemci ve ekran teknolojisine sahip olan ipad mini beklentileri karşılamayı başardı. İphone 5 te kullanılan ufak konnektöre sahip cihazın ayrıca ipad mini smart cover da bulunuyor.  Tek Eksi yön olarak ise Retina Ekranın bulunmaması olarak belirtebiliriz.Sayfa Başına Git