Eylül ayında tanıtımı yapılan ve piyasaya çıkan yeni iphone 5 güçlü işlemcisi, geniş ekranı ve kamera özellikleri ile dikkat çekerken yazılımsal olarak ios 6 ve google harita yerine apple map ile oldukça dikkat çekti. Bunun yanında iphone 5 in zayıf yönlerini burada yayınlamak istedik. Bu özelliklerin bir kısmı donanımsal olan özellikler bir kısmı ise IOS 6 yazılımı ile ortaya çıkan özellikler olduğunu söylemeliyiz.

1. Apple Map (Apple Harita)

Apple Google rekabeti arttıkça Android işletim sisteminin önünü kesebilmek için IOS uygulamasına yenilik olarak yeni harita uygulamasını getirmeye karar verdi ve yeni harita uygulamasını hazırlayıp google haritalar uygulamasını kaldırarak yerine apple haritalar uygulamasını getirdi. Tanıtımı yapılmadan önce oldukça dikkat çeken hatta çoğu kişi tarafında google dan daha iyi bir harita olduğu söylenen uygulamanın tanıtımdan sonra görüldü ki oldukça fazla eksiği bulunuyor.

Apple Harita uygulaması grafik olarak eksik noktaları bulunuyor, konumunuzu yanlış gösteriyor ve navigasyon olarak yanlış rota çiziyor. Apple kullanıcıları eski google map uygulamasını geri getirmenin yollarını arıyor.

2. Yeni 8 Pinli Konnektörü

Apple taşınabilir cihazlar ürettiğinden beri ilk defa bağlantı konnektörünü değiştirdi. Bağlantı konnektörü eskisine göre %80 daha küçük bir yapıya sahip olması avantaj gibi görünse de yeni bağlantı noktası eski bağlantı noktalı araçlara uymuyor. Apple 30 pinli konnektörden 8 pinli konnektöre dönüşüm için bir adaptör piyasaya çıkarmış olsa da yine de kullanıcıların isteklerini sağlamıyor.

3. iphone 5 Mor Fotoğraf Etkisi

iphone 5 mükemmel kamera özellikleriyle konuşulurken bir kötü özelliği ile karşılaşıldı, karanlık ortamdan bir ışık kaynağına tutulduğunda fotoğraflarda bir morarma görülüyor, Bu etkinin kamerasının yeni kristal ön camındaki yansımadan dolayı olduğu kesin olarak kanıtlanmasa da kristal camdan olduğu düşünülüyor.

4. Siyah iphone 5 Çiziliyor

Yeni bir akıllı telefon alıp özellikler bir sürü para verdikten sonra telefonun kolayca çizilmesi oldukça sinir bozucu bir durumdur. Beyaz iphone 5 sahiplerinin üzülmesine gerek yok çünkü direk alüminyum kasaya sahipler, siyah kasaya sahip olanlar ise alümünyum üzeri siyah boya kaplamasına sahip durumdalar ve buda telefonun kolayca çizilmesine sebep oluyor.

Siyah iphone 5 alanlara tek önerim hemen bir kılıf alıp telefonu kılıfından çıkarmadan kullanmaları olacaktır.

5. Apple Store Yeni Arayüz

Apple kullanıcılarının belkide en büyük şikayeti apple store un eskiyen yüzüydü, iphone 5 ile gelen IOS 6 güncellemesiyle kullanıcı arayüzü iyileştirildi. Özellikle Android Store ile karşılaştırıldığında yeni Apple Store mağazası görüntüsü Android mağazasına benzemiş diyebiliriz.

6. PassBook Özelliği

Tüm üyelik bilgilerinin ve kartlarının telefona kodlanmasıyla yanımızda sadece telefonumuzu taşıyarak kartla ve biletle girilebilecek her  yere ve kartla işlem yapılabilecek her yerde iphone 5 imizi kullanmamızı sağlayan bir uygulama yeniliği ile geldi.

7.  Uyarı Ekranı

Ekranın genişlemiş olmasıyla daha fazla uyarının aynı anda ekranda gösterilebiliyor.

8. Yatay Olarak Kullanım

Genişleyen ekran sayesinde video izlemek, resimler arasında gezinmek büyük bir keyif haline geldi yeni iphone 5 ile fakat bu yatay modun bir eksiği bazı uygulamaların yatay olarak çalışmaması diyebiliriz.

Apple Store ve itune uygulamaları maalesef yatay olarak dönüşmüyor, bu sebeple bir güncelleme ile bunun düzelmesini bekliyoruz.