iphone 5 in piyasaya çıkmasıyla birlikte birçok sipekülasyon da ortaya çıkmaya başladı, son günlerde en önemli ortaya çıkan sorun ise iphone 5 in kamerasının parlak ışık koşullarında fotoğraflarda mor ışık (purple effect) etkisi yaratması diyebiliriz.

Sorunun kaynağı olarak, iphone 5 in yeni ön kamerasında bulunan safir camın yansıma yaratması ve yeni görüntü sensörünün bu soruna sebep olması diye söyleniyor.


Bu mor parlama etkisi en çok karanlık ortamlarda ışığa doğru tutarak fotoğraf çekme esnasında oluşuyor. Bu durumu bilerek aşağıdaki testler iphone 5 ve iphone 4S kameraları için yapıldı. ilk test öğlen vakti karanlı bir alanda ışığa doğru tutarak, ikinci test ise karanlık bir oda da bir köşede ışık kaynağı varken yapıldı. Aşağıda ki resim sonuçlarına bakıldığında iphone 5 te ve iphone 4S te mor parlama etkisi aynı koşullarda görülüyor tabi bu mor parlama etkisi iphone 5 te oldukça belirgin olduğunu söylemeliyiz.

Test sonuçlarına bakıldığında bu parlama etkisinin karanlık ortamda çekilen fotoğraflarda ışık kaynağına doğru oluşan bir mor parlama olduğunu söyleyebiliriz. Bunun sebebi neredeyse kesin olarak kamera lensinin iç yansımasıdır. Yeni kullanılan Safir Lensin normal kameralarda bulunan cam lense göre bu dezavantajı yarattığını söylemeliyiz.