Akıllı telefon ve tabletlerin neredeyse yarısının Android işletim sistemiyle çalıştığı günümüzde, Android işletim sistemiyle çalışan farklı cihazlar da bulunuyor. Fotoğraf makinesinden buzdolabına kadar birçok cihaz açık kaynak kodlu Android işletim sistemine geçmiş bulunuyor. Bu cihazları sırasıyla kısaca inceleyeceğiz.

1. Android Fotoğraf Makinesi

Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarımızla sürekli fotoğraf çekiyoruz, bunu düşünen üreticiler Android işletim sistemiyle çalışan fotoğraf makinesi ürettiler. Artık sadece fotoğraf çekmek yetmiyor, anlık olarak sosyal medyada paylaşmak mail atabilmek ihtiyaç haline geldi.

Android işletim sistemine sahip ilk fotoğraf makinesi Nicon CoolPix 800C oldu. 16 MegaPiksellik kameraya sahip olan fotoğraf makinesi Android 2.3 GingerBread ile çalışıyor.

Android fotoğraf makinesi olarak ikinci cihaz Samsung Smart Camera oldu, 16 MegaPiksellik olan kamera 1.4 GHz lik dört çekirdekli işlemci ve Android 4.1 Jelly Bean sürümüyle çalışıyor.

2. Android TV

Televizyon teknolojisi  başka bir boyuta taşınmaya yaklaşıyor, bugünlerde Smart TV olarak bildiğimiz internete bağlanabilen televizyonları görmeye başlamışken Sony ve Lenovo firmaları tarafından Android işletim sistemine sahip Televizyonlar duyuruldu.

Kablosuz klavye mouse ile bağlanabildiğimiz televizyon ile tüm android uygulamalarını kullanabiliyoruz, hatta android store a girerek hem güncelleştirmeleri yükleyebiliyor hem de yeni uygulamaları televizyonumuza yükleyebiliyoruz. Popüler uygulamalar Facebook, Twitter yanında Skype ile görüntü görüşebilir Angry Birds, Cut the rope gibi eğlenceli Android oyunları oynayabiliriz.

2. Android Saat

Android işletim sistemiyle güçlenen ve SmartWatch olarak adlandırılan Android Saat günümüzde populerlik kazanamamış olsada gün geçtikçe populerliğinin artacağını düşünüyoruz. Android telefonların kompakt bir forma sokulmuş hali olarak gösterebileceğimiz saatler boyut olarak normal bir saatten farkı yokken bir Akıllı telefonun yapabildiklerini de yapabiliyor. Tıpkı bir Android telefon gibi telefon edip, mesaj yazabiliyor ve en önemlisi sosyal ağları takip edebiliyoruz.

Sony tarafından üretilen Liveview  smartwatch OLED renkli ekrana ve 15 gr ağırlığa sahip Android cihazlarla senkronize olabiliyor.

Ayrıca CES 2012 fuarında  i am watch adında 1.54 inch boyutunda 240×240 piksel 64 MB Ram e sahip ve Android 1.6 işletim sistemiyle çalışıyor.

 

3. Android MikroDalga Fırın

Android teknolojisi o kadar gelişti ki Android işletim sistemine sahip MikroDalga fırın yapıldı. SectorCube adındaki firma tarafından geliştirilen Android fırını diğer fırınlardan ayıran özelliklerine gelince, firmanın iddasına göre sizin pişirme kabiliyetinizi arttıracak bir ürün internete bağlanarak tarifleri bulabilen, sesli komutlarla tarifleri anlatan bir mikro dalga fırın olarak tanıtılıyor.

Piyasaya henüz çıkmamış olup sadece tanıtımı yapılmış olan fırının 2012 sonuna kadar piyasa da olması bekleniyor.

 

4. Android Buzdolabı

Android mikrodalga fırının nasıl bir performans göstereceği merakla beklenirken, Android telefon ve tabletler konusunda bir numara da bulunan Samsung firması RF4289 HARS isimli bir Android Buzdolabı geliştirdi. 8 inch lik bir LCD ekrana sahip olan buzdolabı kablosuz internete sahip. Buzdolabının kapağına takılı 8 inchlik bir tablet olarak düşünebileceğimiz cihaz birçok android uygulamasıyla mutfakta keyifli zaman geçirmemizi sağlamayı amaçlıyor.

 

5. Android MP3 Player

Artık çoğu kullanıcı cep telefonu ve akıllı telefonlar ile müzik dinlemeyi tercih ediyor, fakat yine de klasik olarak mp3 ve video oynatabilen oynatıcılar da piyasada mevcut durumda, özellikle ios ile çalışan ipod oldukça popüler taşınabilir müzik dinleme cihazı olarak göze çarpıyor.

Android teknolojisi ile üretilmiş olan ilk cihaz ise Philip GoGear Connect Android 2.3 GingerBread ile piyasaya sunuldu. 3.2 inch lik bir dokunmatik ekrana sahip olan oynatıcı 1 GHz lik tek çekirdekli bir işlemciye mikroSD kart desteğine ve kablosuz ağ bağlantısı desteğine sahip olarak geliyor.

 

6. Android işletim Sistemli Uydu (Phone SAT)

Nasa nın dünyanın en ucuz uydusu olarak tanıtımını yaptığı Phone SAT neredeyse 10 cm e 10 cm lik bir kare kutu boyutunda olduğunu söylemeliyiz. Phone SAT 1.0 olarak adlandırılan ilk cihaz HTC firması tarafından üretilen HTC Nexus One ile Phone SAT 2.0 olarak adlandırılan ikinci cihaz ise Samsung Nexus 7 ile güçlendiriliyor.

Phone SAT 1.0 da HTC Nexus One uydunun uçuş kontrolünü sensörleri sayesinde yön kontrolörü ve kamerası ile çektiği fotoğrafları dünyaya gönderen cihaz olarak çalışacak.

Phone SAT 2.0 da kullanılacak olan Samsung Nexus 7 nin daha hızlı ve güçlü işlemcisi ile Phone SAT ın yaptıklarının yanında Astranotların direk kontrolüne sahip bir kullanım imkanı da bulunacak.