Piyasa da bulunan yeni nesil akıllı telefonlar artık dört çekirdekli işlemcilerle karşımıza çıkmaya başladı, bu konuda 2012 yılında piyasaya sürülen ve şuan için piyasada bulunan Samsung Galaxy S3, HTC One X ve LG Optimus 4X HD yi karşılaştıracağız.

Kıyasıya bir rekabet içerisinde bulunan bu üç üretici firma ve telefonu işlemci, ekran gibi birçok aşamadan geçirerek kıyaslayacağız. 3 telefonun dört çekirdekli işlemci kullanması haricindeki ortak noktası Android işletim sistemi kullanıyor olması diyebiliriz.


İşlemci Performansı Testi

İşlemci performansını karşılaştırmak için yapılan üç performans testinin sonuçlarına baktığımızda HTC One X üç testten 2 sinde en iyi sonuçları elde ederken, LG Optimus 4X HD üç testten birinde en iyi işlemci konumunda görülüyor, Galaxy S3 ün rakiplerine yakın performans sergilemesine rağmen az farkla geride kaldığını görüyoruz.

BenchMark PI Testi (Düşük En İyi)

LinPack Testi (Yüksek En İyi)

Quadrant Testi (Yüksek En İyi)

[table caption=”Ekran Özellikleri Karşılaştırma”]
Kategori[attr style=”width:30px”],Samsung Galaxy S3,HTC One X,LG Optimus 4X HD
işlemci, 1.4 GHz Exynos 4412,1.5 GHz Nvidia Tegra 3, 1.5 GHz Nvidia Tegra 3
Ekran Boyutu, 4.8 inch, 4.7 inch, 4.7 inch
Ekran Teknolojisi, Süper Amoled, Süper IPS LCD2, True HD IPS LCD
Ekran Çözünürlüğü, 1280×720, 1280×720, 1280×720
Piksel Yoğunluğu, 306 ppi, 312 ppi, 312 ppi
Ekran Koruma, Gorilla Glass 2, Gorilla Glass, Gorilla Glass
[/table]

Yukarıdaki tabloda belirttiğimiz ekran özelliklerine baktığımızda dört çekirdekli 3 telefonun ekran performansı olarak birbiriyle aynı özellikleri gösteriyor, gözle görünür tek üstünlük olarak Galaxy S3 ün Gorilla Glass 2 cam korumasına sahip olması diyebiliriz.