Iphone 5 in 12 eylül de tanıtılması ile birlikte kamerasının panorama modu oldukça merak konusu olmuştu, aslında Apple ın yeni işletim sistemi IOS 6 nın bir özelliği olan panorama fotoğraf çekebilme yeteneği Apple tarafından yapılan açıklamayla sadece 2 adet telefonunda kullanıma uygun oluyor, bunlar piyasaya yeni çıkan yeni iphone 5 ve iphone 4S. Apple resmi sitesinde IOS 6 güncellemesi ile birlikte iphone 4S kullanıcılarının da panorama fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip olacağı bildirildi. Yeni ipad ve iphone 4 maalesef panorama fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip olamayacak.

Panorama fotoğraf çekerken iphone un kamerası ve gyroscope u aynı anda çalışarak 240 derece sahneyi tek bir 28 MegaPiksellik fotoğrafı kusursuz olarak çekebiliyor. Buradaki en önemli özellik gyroscope ile birlikte kamera çalışarak panoramik resim çekiyor, bazı rakipleri ise bu işi ard arda fotoğraf karesi alarak bunları yazılım ile birleştirmeye çalışıyor, tabi bu birleştirme esnasında el oynamalarının sallanmalarının etkisi resim üzerinden çıkarılamıyor. IOS 6 ile iphone a gelen panorama modunun en iyi olmasının sebebi resimi gyroscope yardımıyla anlık çekebiliyor olmasıdır.

Iphone 5 Kamerasının Diğer Özellikleri

  • iphone 5 in kamerası saniyede 30 kare ile fotoğraf çekerken 1080P video çekerken fotoğraf çekebilme yeteneğinin eklenmiş olması
  • kamerasının iphone 4S e göre %40 daha hızlı olması
  • iphone 5 in iphone 4S e göre % 20 daha küçük dosya boyutu oluşturması
  • ön de bulunan FaceTime kamerası 1.2 Megapiksel fotoğraf ve 720P video çekebiliyor olması
  • FaceTime kamerası ile 3G ve wifi üzerinden görüntülü görüşme yapılabilmesi
  • Karanlık ta daha iyi fotoğraf çekebilme yeteneği