Geçtiğimiz hafta ikinci intel atom işlemcili akıllı telefon Motorola RAZR I nin tanıtılmasıyla birlikte,atom işlemci akıllı telefon piyasasıyla ilişkisini daha da pekiştirmiş oldu. Qualcomm firması ise işlemcilerine o kadar güveniyor ki 2010 yılında piyasaya sürdüğü Snapdragon S2 işlemcisi kullanan Sony Xperia Arc S ile Lenovo K800 telefonlarını karşılaştırdığı bir video yayınladı.

Karşılaştırılan telefon CES 2012 fuarında tanıtımı yapılan tek çekirdekli intel Atom Medfield işlemciye sahip Power VR görüntü işleme biriminiyle gelen 4 inc lik 1024×600 çözünürlüklü ekrana sahip Lenovo K800. Sony Xperia Arc S ise 1.4 GHz. lik çift çekirdekli Snapdragon S2 işlemci Adreno 205 GPU ya sahip olan bir telefondur.


Testi yapılan 2 telefonda yazılım olarak Android 2.3 GingerBread kullanıyor. Performans olarak karşılaştırma yapabilmek için 2 telefona baktığımızda aynı şartlarda olduklarını söylemek mümkün diyebiliriz.

Video yu incelediğimizde Snapdragon S2 işlemcisinin intel atom işlemciye karşı olan gücü gerçekten tartışılmaz bir gerçek olarak duruyor. Bağlantı özellikleri, oyun çalıştırma performansı ve dokunmatik ekranın tepki hızına baktığımızda gerçekten Snapdragon S2 intel Atom MedField işlemcisinin oldukça önünde diyebiliriz.

Tabi piyasaya yeni sürülen Motorola RAZR I 2 GHz hızında son intel Atom işlemciyle geliyor, direk olarak bu performansı göz önüne almak yanıltıcı olacaktır. 32 nm teknolojisiyle üretilen son atom işlemcinin performans testlerine bakıldığında oldukça başarılı olduğunu da görüyoruz.