Yeni iphone 5 tanıtımı yapıldıktan sonra söz verildiği gibi 20 Eylül tarihinde piyasaya çıktı ve ilk olarak yurt dışında galaxy s3 ile düşme testine sokuldu. Testin sonunda Apple iphone 5 mi yoksa Samsung Galaxy S3 mü daha sağlam anlaşılmış olacak.

iki telefonda 3 kere 3 farklı seviyeden yere bırakıldı,

  1. pantalon cebinden düşmeyi temsil eden bel seviyesinden düşme testi
  2. elimizde kullanırken düşmeyi temsil eden göğüs seviyesinden düşme testi
  3. telefonla konuşurken düşmeyi temsil eden baş seviyesinden düşme testi

ilk testin sonunda iki telefona baktığımızda ufak tefek çizikler oluştuğunu görebiliyoruz, ekranları üzerinde her hangi bir çizik bile oluşmadan sadece kasalarındaki çiziklerle iki telefonda bel seviyesinden düşme testini geçiyor.

ikinci test olan göğüs seviyesinden düşme testinde ise olaylar tamamen değişiyor, Samsung Galaxy S3 ün ekranı çatlıyor ve plastik kasasında da ağır hasarlar oluşuyor, buna rağmen telefon çalışmayı sürdürüyor, yeni iphone 5 e baktığımızda ise herhangi bir ağır hasara rastlayamıyoruz, sadece kasasında ufak çiziklerle yine kurtarıyor.


üçüncü test olan baş seviyesinden düşme testinin sonucunda ise galaxy S3 ün kasası iyice parçalanırken, ekranında da oldukça önemli çatlaklar oluşuyor, buna rağmen telefon hala çalışıyor ve ekranı da dokunmaya normal tepki veriyor. yeni iphone 5 e baktığımızda ise yine ufak çizikler görüyoruz.

Sonuç olarak 2 telefon farklı seviyelerden yere atılıyor ve karşılaştırılıyor ve galip olarak alüminyum kasaya sahip olan yeni iphone 5 oluyor, galaxy S3 ise plastik kasası yüzünden kaybediyor. Ayrıca yeni iphone un sağlam ekranı da gerçekten etkileyici olduğunu söylemek gerekiyor.

Iphone 5 Galaxy S3 Düşme Test Videosu