18 Eylül tarihinde kullanıma sunulan IOS 6 güncellemesi yeni ipad3 için de yapılabiliyor. Güncelleme yapmak için Ayarlar>Genel>Yazılım Güncelleme menüsüne girerek güncelle demeleri gerekiyor.

45 dakika ile 1 saat süresinde 700 MB lık güncelleme dosyasının indirilmesi sürüyor. Dosya indirilmesinin tamamlanmasıyla birlikte  yeni ipad otomatik olarak kuruluma geçiyor. Kurulum yaklaşık yarım saat sürüyor, kurulum esnasında siyah bir ekran ekranın ortasında küçük bir Apple simgesi ve kurulumun durumunu gösteren  bir sütun bar  bulunuyor.  Kurulumn ilerleme durumu, kalan süre ve kurulumun aşamaları hakkında her hangi bir bilgi verilmiyor kurulum esnasında, sadece bir sütun barın ilerlemesi kurulum durumunu belirtiyor.  Sütun bar bir kere dolduktan sonra ekran kapanıp geliyor ve tekrar bir sütun bar çıkıyor, bu sefer kısa sürede dolan bar kaybolup ekran tamamen 15 saniyeliğine kararıyor ve sonrasında ekranda bizi kocaman bir IOS 6 yazısı bekliyor. Kurulumun tamamlanması sonrasında ilk ayarların yapılabilmesi için birkaç dakika ayırmamız gerekiyor. Wifi kurulumu,kullanıcı sözleşmesinin okunup onaylanması gerekiyor ve yeni IOS 6 kullanıma hazır.

IOS 6 ile yeni ipad imize gelen yenilikler ve değişimler neler?

  1. Google Map yerine Apple Map geldiğini görüyoruz. Yeni harita uygulamasıyla birlikte ufak tefek sorunlar olsada bu sorunları zaman içinde düzeleceği ve Apple Map inde Google Map kadar iddialı olacağını düşünüyoruz. Olumsuzlukların yanında yeni flayoverözelleği sayesinde özellikle bazı ülkelerde 3D gezinti yapmanın keyfine doyamayacaksınız.
  2. SIRI asistan ile navigasyon özelliği de IOS 6 ile birlikte geliyor, fakat SIRI asistanın hala türkçe desteği bulunmadığını belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte navigasyon konusunda TOMTOM ile çalışmış olan Apple firması türkçe ses desteğini navigasyon konusunda veriyor. Ayrıca iphone lar için telefon görüşmesi bile yapıyor olsak alttan kısık bir sesle yön bilgilendirmesine devam ediyor.
  3. Safari ile sosyal ağların artık tam olarak bütünleşmiş olduğunu görüyoruz, beğendiğimiz bir şeyi beğenmek, paylaşmak artık çok kolay. bunun yanında offline okuma özelliği sayesinde önceden kaydetmiş olduğumuz siteleri daha sonra internet olmadan da dolaşabiliyoruz. Son olarak Safari ile Tam ekraninternette sörf yapabiliyoruz.
  4. 3G ve wifi kullanarak FaceTime üzerinden görüntülü görüşme imkanı IOS 6 ile geldi, önceki IOS sürümünde sadece wifi üzerinden görüntülü görüşülebiliyordu.
  5. Youtube uygulaması standart uygulamalar arasından kaldırılmış maalesef, sevindirici haber ise IOS 6 Apple Store girerek Youtube uygulamasını yüklememize izin veriyor.
  6. Panorama fotoğraf çekebilme yeteneği maalesef hiçbir ipad sürümü için desteklenmiyor, sadece iphone 4S ve iphone 5 panorama fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip.