Londra da yapılan bir basın tanıtımıyla 18.09. 2012 tarihine Motorola firmasının son telefonu Motorola RAZR I yi tanıttı. Telef0nun dikkat çeken en önemli özelliği intel atom işlemcisinin ilk defa bir akılı telefonda kullanılıyor olması olarak belirtebiliriz. Ekim sonuna doğru dağıtımına başlanacak olan telefonun türkiye ye ne zaman geleceği konusunda şimdilik bir bilgi yok. Suya karşı da dayanıklı olan RAZR I gerçekten başarılı bir telefon olmuş gibi görünüyor.

Boyut olarak 122.5×60.9×8.3 mm olan telefonun 126 gr olan ağırlığıyla piyasaya sunulacak. ilginç bir özellik olarak iphone 5 ile neredeyse aynı uzunluk ve genişliğe sahip olan RAZR I 4 inch yerine 4.3 inch ekran sunabiliyor.


işlemci olarak 2 GHz. tek çekirdekli intel Atom ile gelecek olan RAZR i işlemcisini 1 GB lık RAM bellek ile destekliyor. işlemci olarak performansı yüksek bir işlemciyle gelen telefonun rakiplerinin önünde olacak gibi görünüyor. Tek çekirdekli olmasına rağmen 2 çekirdekli işlemcilerden yüksek performans gösterdiği belirtilen atom işlemci  gerçek performansı benchmark testleriyle ortaya çıkacak.

Ekran olarak 4.3 inch lik Super Amoled Advanced e sahip olan Motorola RAZR i 960×540 ekran çözünürlüğü sunuyor ve 256 ppi piksel yoğunluğu ile ekran konusunda rakiplerinin gerisinde kaldığı görülüyor.

Kamera olarak 8 MegaPiksel 3264×2448 piksel fotoğraf çekebilen saniyede 30 kare ile 1080P video kaydı yapabilen LED flaş ve otomatik fokus özellikli bir arka kameraya sahip ve bu kamera 1 saniyede 10 adet fotoğraf çekebilme yeteneğine sahip  olduğunu söylemeliyiz. 0.3 MegaPiksellik VGA ön kameraya sahip Motorola RAZR i,  ön kamera olarak sınıfta kalan telefon arka kamera olarak rakipleriyle benzer özelliklere sahip olduğunu görüyoruz.

Hafıza seçenekleri olarak sadece 8 GB bir versiyonu olan telefonun bu alanın da 5 GB lık kısmının kullanıcıya ayrılmış olduğunu düşünürsek oldukça yetersiz olduğunu söylemeliyiz, tek iyi yanı olarak 32 GB a kadar mikroSD kart desteğinin bulunması hafıza sorunun çözümü olarak gösterebiliriz.

Yazılım olarak Android 4.04 Ice Cream Sandwich ile piyasaya sürülecek olan telefon Jelly Bean güncellemesi alacağı belirtildi.

Pil ömrü bakımından 2000 mAh lik lityum iyon bir pile sahip ve 20 saat üzerinde bir konuşma süresi ile oldukça yüksek bir konuşma süresi sunuyor.

Sonuç olarak; intel Atom işlemcisinin gücünü arkasına alarak piyasaya sunulacak olan telefonun oldukça ilgi çekmesini bekliyoruz, tabi işlemci ve telefon performans test sonuçlarını telefon piyasaya çıktıktan sonra verebileceğiz.