Apple yeni iphone 5 i 12 Eylül tarihinde tanıttı ve bu telefonun içinde ona güç veren A6 işlemciyle geldiği kesinleşti. İphone 4S te bulunan A5 işlemcisi ile karşılaştırıldığında 2 kat daha hızlı işlem ve 2 kat daha hızlı görüntü işleme özelliği olduğu belirtildi.

İşlem hızı bakımından iphone 4S te 1 GHz. A5 işlemcisi bulunurken iphone 5 te 1.02 GHz. A6 işlemcisi bulunuyor. Bu işlemciye SGX 543MP3 görüntü işleme birimi GPU eşlik ediyor ve bu gücü 1 GB RAM bellek destekliyor. A6 İşlemci Hız Testi ni tıklayarak test sonuçlarına ulaşabilirsiniz. İşlemci tek çekirdek olarak 1.2 GHz. hızla çalışabiliyor.

Boyut olarak A6 işlemcisi %22 daha ince bir yapıya sahip olduğu görülüyor.


A6 İşlemci Hız Testi

Apple firmasının ARM tabanlı A6 işlemcisi ile diğer rakip telefonları SunSpider tarafınan yapılan Java çalıştırma testine sokulduğunda (Java Benchmark) aşağıdaki resimde verilen sonuçlar elde edildi. En düşük sürede Java testini tamamlayan işlemci olarak Apple iphone 5 in işlemcisi olduğunu görüyoruz. Rakip akıllı telefonlardan galaxy s3 , htc one x neredeyse iki kat daha hızlı olduğu hatta iphone 4S ten 2,5 kat daha hızlı bir şekilde java testinden geçtiğini görüyoruz. test sonucu olarak iphone 5 en iyi ve en hızlı işlemciye sahip telefon ünvanını ele geçirdiğini söylemeliyiz.

A6 işlemcisi web tarayıcı testi olan BrowserMark testine sokulduğunda en iyi puanı aldığıını rakiplerine yine açık ara fark attığını görüyoruz, sadece galaxy S3 performans olarak iphone 5 in A6 işlemcisine yaklaşırken, diğer tüm işlemcilere 2 kat fark atıyor.

 

 

iphone 5 ekran görüntü işleme testine ekran kapalı ve açıkken iki konum için sokuluyor, ekran kapalı konumunda  rakiplerine 2 kat fark atan telefon ekran açıkken en yakın rakibinin apple 4S olduğunu diğer rakiplerine 2 kat fark attığını görüyoruz. iphone 5 in ekran performansına yaklaşan ve onu geçebilen tek yeni ipad oluyor.

Son test olarak video oynatma kapasitesinin ölçüldüğü Egypt HD testi yapılığında iphone 5 a6 işlemci ve GPU sunun yine rakiplerine fark attığını görüyoruz. sadece yeni tanıtımı yapılan LG optimus G performans olarak yeni iphone 5 e yaklaşabilirken diğer rakiplerinden en az 2 kat daha fazla görüntü işleyebildiği ve saniyede 39 görüntü ekrana basmasıyla rakipsiz olduğun söylemeliyiz.

Yeni işlemciyle Pages uygulaması 2.1 kat daha hızlı açılırken, Keynote uygulaması ise 1.7 kat daha hızlı açıldığı tanıtım gösterisinde sunuldu. Diğer uygulamalara baktığımızda resim uygulamasını 1.7 kat daha hızlı ve müzik uygulamasını 1.9 kat daha hızlı açtığını görüyoruz.


Tanıtımda A6 işlemcisinin görüntü ve işlem gücünü göstermek amacıyla Electronic Arts tarafından üretilmiş olan Real Racing 3 oyunu çalıştırıldı ve performansına bakıldığında yeni iphone bir konsol performansı göstermesi ile şaşırttı.