Apple tarafından üretilen en iyi telefon olan yeni iphone 5 San Francisco California da Phil Schiller tarafından 12 Eylül tarihinde tanıtıldı. Piyasaya çıkmasıyla akıllı telefon dünyasını tekrar hükmedeğini düşündüğümüz iphone 5 ön incelemesiyle karşınızdayız. Yazının sonunda bulunan iphone 5 resmi tanıtım video sunu izlemenizi de tavsiye ediyorum.

iphone 5 iphone 4s e göre %18 daha hafif ve % 20 daha ince olduğu görüldü. 7.6 mm olduğu belirtilen iphone 5 122 gr ağırlığındadır. yine iphone klasiği olan siyah ve beyaz renklerle piyasaya sürülecek.

iphone 5 fiyat olarak şuan için Amerika da iphone 4S ile aynı fiyattan yani 199 dolarda satışa sunulacak, iphone 4S in fiyatı ise 100 dolar düşürülerek sadece 99 dolarda satılmaya başlanacağı duyuruldu. Amerika da 21 eylül den itibaren satılacak olan iphone 5 in türkiye dağıtımına ne zaman başlanacağı da cevabını buldu, Aralık başında başlanması planlandığı açıklandı.


üzerinde tam 3 adet mikrofon bulunuyor, önünde, arkasında ve altında olmak üzere ses üzerinde gürültüyü tamamen yok etmeye yaradığı söyleniyor.

iphone 5 konnektörüde değişmiş durumda daha önce de ortaya çıktığı gibi küçültülmüş bir bağlantı noktasına sahip yeni iphone 5. normal konnektör üzerinde 30 adet pin bulunurken yeni bağlantı noktasında sadece 8 adet pin bulunuyor. Bağlantı noktası için eski bağlantı noktasıyla uyumlu ses cihazları için bir adaptör bulunuyor.

Tanıtımda kullanılan oyun Real Racing 3 Electronic Arts tarafından üretilen bir oyun ve bu oyunu iphone 3 bir konsol kalitesinde oynatarak işlemci kalitesini gösterdi.

Benzer Yazılar Iphone 5 vs Galaxy S3

Benzer Yazılar iphone 5 vs iphone 4S

Yeni iphone 5 te Google tarafından üretilen harita yerine IOS 6 ile birlikte gelen Apple tarafından gelen bir harita uygulamasıyla geliyor, aynı zamanda SIRI uygulamasıyla sesli olarak harita kontrol edilebilecek.

IOS 5 ile birlikte gelecek yeni FaceTime uygulamasını 3G ve 4G ile kullanabileceğiz artık. Iphone 4S te sadece Wifi üzerinden görüşülebiliyordu.

IOS 6 güncellemesi iki hafta sonra iphone 3GS, iphone 4 ve iphone 4S için indirilebilir olacağı da bildirildi.

Benzer Yazılar iphone 5 vs iphone 4S

Benzer Yazılar iphone 5 vs galaxy S3

IPHONE 5 DETAYLI İNCELEME

Boyut olarak 123.8×58.5×7.6 mm olan iphone 5 122 gr ağırlığıyla piyasada ki neredeyse en ince ve en hafif telefon diyebiliriz.

İşlemci olarak yeni 1.02 GHz. çift çekirdekli A6 işlemciyle geliyor hızı sadece 200 MHz artmasına rağmen performans olarak iphone 5 tam olarak 2 kat daha hızlı bir işlemciyle geliyor. işlemci tek çekirdek olarak 1.2 GHz. hıza çıkabiliyor. 1GB RAM bellek desteğine sahip olan. IOS yazılımının mükemmel performansı sayesinde Android işletim sistemi kullanan rakiplerinin aksine çok yüksek işlemci hızlarına ihtiyaç duymuyor. A6 işlemcisinin rakipleriyle karşılaştırmalı performans testi sonuçları için tıklayınız.

Ekran olarak iphone 5 diğer akıllı telefonlar gibi daha geniş bir ekran ile geliyor. 4 inch lik 16:9 luk 1136×640 çözünürlüklü ve 326ppi piksel yoğunluğuna sahip bir ekran ile piyasaya çıkıyor.

Kamera olarak 8 Megapiksellik f/2.4 diyaframa sahip LED flaşlı ve otomatik fokus özellikli saniyede 30 kare ile 1080P kayıt alabilen bir arka kameraya sahip ve bu arka kamerayla panoramik çekim modunda tam 28 Megapiksellik görüntü çekilebiliyor. Ön kamera da ise bu sefer en az 1.3 MegaPiksellik  720P kayıt yapabilen bir ön kamera ile sunuluyor. Fakat kamerasında mor renkli görüntü alma gibi bir sorun bulunuyor.

Panorama Modu inceleme için tıklayınız.

IOS 6 Mobile işletim sistemiyle birlikte piyasaya sunulacak olan yeni iphone kesin yeni harita uygulaması, daha iyi hale getirilmiş SİRİ asistan, Facebook entegrasyonu tam olarak yapılmış bir işletim sistemi ile geldiğini söylemeliyiz.

Bellek olarak 16,32 ve 64 GB lık üç seçenek sunan iphone 5 ayrıca yine SD kart desteği sunmuyor maalesef.

Bağlantı noktalarına baktığımızda 4G desteği hatta ipad ile yaşadığı problemden dolayı tüm dünya frekanslarını destekleyen bir 4G desteği ile geliyor. Kablosuz yakın mesafeden hızlı bir şekilde veri transferine izin veren NFC desteğine de sahip olacak olan iphone 5, BlueTooth 4.0 destekliyor.

Pil ömrü olarak yeni iphone 225 saat bekleme ve 8 saat konuşma süresi ile geliyor.

Sonuç olarak, iphone 5 beklenmeli mi sorusunun cevabı olarak IOS tutkunlarının kesinlikle beklemesi gerektiği kanaatindeyim, Android bir telefona geçmek yerine ekranı genişleyen, panoramik çekime imkan veren işlemcisi 2 kat hızlanmış iphone 5 beklenmelidir.

Iphone 5 Tek Elle Kullanılabilir Akıllı Telefon

Iphone 5 Panorama Fotoğraf Çekebilme Yeteneği