İki büyük telefon üreticisinin son amiral gemileri HTC One X ile Samsung Galaxy S3 karşılaştırmaya başlamadan iki telefonun da  Şuan için Android kullanan en iyi telefonlar olduklarını söylemek gerekiyor. İki amiral gemisi de neredeyse aynı ekran boyutuna sahip 720P çözünürlüklü, 4 çekirdekli işlemcileri ile birbirlerine benziyorlar.

Boyutlarını incelediğimizde HTC One X sadece 0.3 mm daha kalın, ağırlıkta ise 3 gram daha hafif bir yapıya sahip S3 (133 gr) ve One X (130 gr). Dış görünüşle en önemli fark olarak Polykarbon kasaya sahip olan HTC One X şıklık ve kalitesi ile yaratıyor, buna karşılık Galaxy S3 ün plastik kasasının ucuz ve kalitesiz olduğu tekrar dikkat çekiyor.


İşlemci olarak Galaxy S3 (4 çekirdekli 1.4 GHz. Cortex A9) One X (4 çekirdekli 1.5 GHz. Nvidia Tegra 3) ile 100 MHz. Lik bir hız farkı yaratıyor. İşlemci testlerinin tümünü incelediğimizde göreceğiz ki Galaxy S3 işlemci açısından oldukça başarılı bir iş çıkarmış olarak görünüyor.

   1-Süper Pi testi (Benchmark Pi) yapıldığında, iki işlemcide Pi sayısının virgülden sonraki sonsuz rakamını bulmaya çalıştırılıyor. Bu işlem sonucunda One X biraz daha kısa sürede işlemi tamamlıyor.

   2-Kayar noktalı işlem hesap testi (Linpack Floating Point) yapılırken 2/3*N3 + 2*N2 işlemi iki işlemciye de uygulanıp sonuçları karşılaştırılıyor. Galaxy S3 işlemci performansı olarak oldukça hızlı olduğu görülüyor.

   3-Quadrant komple test (CPU,GPU,IO) cpu ve gpu aynı anda test edilirken aynı zaman da giriş çıkış birimleri de bu teste dahil edilir ve buda cihazın gerçek hızını bize vermektedir. Bu testin sonucuna da baktığımızda Galaxy S3 ün oldukça daha hızlı olduğunu görmekteyiz.

   4-Tarayıcı testi (BrowserMark) HTML, java ve flash testi yapılıyor. Bunun sonucunda da Galaxy S3 oldukça hızlı bir performans gösterdiğini görebiliyoruz.

Ekran Karşılaştırmasına geldiğimizde Galaxy S3 4.8 inc 720P Super Amoled ekrana sahipken, One X 4.7 inc 720P IPS LCD2 ekranla karşılık veriyor. Piksel yoğunluğu açısından S3 (306ppi) One X ise (314ppi) ile az da olsa daha yüksek bir görüntü yoğunluğu sunabiliyor. Asıl fark Alt piksel yoğunluğu karşılaştırması yaptığımızda karşımıza çıkıyor S3 (612ppi) iken One X (936ppi) ile ekran görüntü kalitesinde daha üstün olduğunu gösteriyor. Ayrıca Ekran Parlaklığı açısından One X rakibi S3 e göre % 66 daha parlak bir ekrana sahip One X (550 cd/m2) iken S3 yalnızca (330 cd/m2) parlaklık sunabiliyor.

Kamera olarak iki telefonda 8 Megapiksel arka kameraya sahip, One X saniyede 24 kare ile 1080P video çekebiliyorken, S3 saniyede 30 kare ile 1080P video çekebiliyor. Ön kameralarına da baktığımızda One X 1.3 Megapiksel S3 ise 1.9 Megapiksel kameraya sahip duruyor. Kameraları ilk bakışta Galaxy S3 daha iyi olduğunu söylemeliyiz. Aşağıda baktığımız fotoğraf karesi karşılaştırmasında Galaxy S3 çok daha net fotoğraf çekebildiğini gösteriyor. Video karşılaştırılması yapıldığında görüntü kalitesi olarak 2 telefon birbirine gerçekten yakın performans gösteriyor.

Yazılım olarak iki telefonda Android 4.0 Ice Cream Sandwich ile piyasaya sürüldü ve iki telefonda hala Android 4.1 Jelly Bean güncellemesi bekliyor. HTC Sense UI piyasaya daha önce sürülmüş olmasından dolayı yazılımdaki bazı kısayollar Galaxy S3 touchwiz UI de de kullanılmış. Galaxy S3 te bulunan S-Voice ve S-Beam uygulamaları ile yazılım açısından One X e fark atıyor.

Pil ömrü açısından S3 (2100 mAh) One X (1800 mAh) pil kapasitesine sahip ve S3 790 dakika bekleme süresi sunarken One X 760 dakika bekleme süresi sunuyor, en büyük fark ise video oynatma sürelerinde yaşanıyor S3 10 saat boyunca oynatabilirken One X 6 saat oynatabiliyor. Pil açısından Galaxy S3 yine önde görünüyor.

Sonuç Olarak; HTC One X ekran kalitesi, çözünürlüğü ve parlaklığı açısından S3 e ufak ta olsa üstünlük kurarken, diğer tüm özelliklerde S3 rakibinin önünde olduğunu görüyoruz ve sonuçta Galaxy S3 1 adım önde olduğunu söylüyoruz.