Mayıs 2012 de piyasaya çıkan düşük performanslı telefon olarak tanımlayabileceğimiz Sony Xperia Sola özellikleri iyi ve kötü yanlarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Ekrana dokunmadan parmağımızı algılayabilen hatta soğuk havalarda elimizdeki eldiveni çıkarmadan kullanmamıza imkan veren inanılmaz bu özelliği yanında diğer özelliklerini de görelim.

29.09.2012 tarihinde Xperia Sola Android 4.0 ICS Ice Cream Sandwich güncellemesi aldı, güncelleme videosunu incelemek için sayfa sonuna bakabilirsiniz.

Boyut olarak 116x59x9.9 mm olan ve 107 gr ağırlığa sahip olan Xperia Sola standart küçük bir telefon olarak görülüyor.

İşlemci olarak 1 GHz. Cortex A9 NovaThor U8500 e sahip olan ve 512 MB RAM bellek ile desteklenen telefon MALİ-400 görüntü işleme birimi (GPU) bulunduruyor.

Ekran olarak 3.7 inch lik 16 milyon renge sahip 854×480 çözünürlüğünde ve 265 ppi piksel yoğunluğu ve Sony Bravia Mobile görüntü işleyiciye sahip maximum 4 parmakla aynı anda dokunuşu algılayabilen düşük kalitede bir ekrana sahip.


Floating Touch ekran olarak tanımlanan ekrana parmağımızı dokundurmadan parmağımızın nereye dokunacağını algılayabilen telefon gerçekten inanılmaz bir özelliğe sahip, Sony bu telefonda yanlışlıkla hiç bir yere basamayacaksınız derken gerçekten doğru söylüyor, en alttaki video da bu floating touch özelliğini daha detaylı görebilirsiniz.

Kamera olarak 5 MegaPiksellik 2592×1944 çözünürlüklü otomatik fokus özelliği olan ve led flaş desteğine sahip bir arka kameraya sahip ayrıca saniyede 30 kare görüntü alarak 720P video kaydı yapabiliyor. Ön kamerası maalesef bulunmayan telefonda arka kamera da ucuz telefon kalitesi sunabiliyor.

Yazılım olarak Android 2.3 GingerBread ile piyasaya sürülen Xperia Sola hala Android Ice Cream Sandwich güncellemesi alamadı, 29.09.2012 tarihinde yayınlanan güncelleme ile birlikte Xperia Sola Android ICS güncellemesini almış oldu. Sayfanın sonunda eldiven ile ice cream sandwich in kusursuz kullanımını görebileceğiz.

Hafıza desteği olarak sadece 8 GB lık bir model olarak piyasaya sürülen Xperia Sola nın kullanıcı için ayrılmış hafıza alanı ise sadece 5 GB olarak bırakılmış görünüyor, buna karşılık Sola 32 GB a kadar SD kart desteği sunması hafıza alanı sıkıntısını ortadan kaldırabiliyor.

Pil Ömrü olarak 1320 mAh lik lityum iyon pile sahip olan Sola, 475 saat bekleme süresi ve 5 saat konuşma süresi sunabiliyor.

Radyasyon yayım oranı olan SAR değeri ise 1.25 W/kg olarak görülüyor.

Xperia Sola Android 4.0 Ice Cream Sandwich Test